Slobodan Šarenac je srpski novinar, sportski komentator i voditelj emisije „Šarenica“. Rođen je 1968. godine u Beogradu, a novinarstvom je počeo da se bavi 1990. godine na tadašnjem „Trećem kanalu“ Radio Televizije Srbije. U braku je sa našom bivšom reprezentativkom i legendom ŽK Crvena Zvezda, Anđelijom Arbutinom, sa kojom ima dvoje dece.
U narodu je najpoznatiji kao komentator sportskih dešavanja, pre svega zbog prenosa utakmica košarkaške reprezentacije Srbije sa velikih takmičenja kao što su: Svetsko prvenstvo, Evropsko prvenstvo i Olimpijske igre.
Nakon 26 godina u sportskom novinarstvu postao je voditelj emisije „Šarenica“
Kako je i sam Slobodan rekao u našoj emisiji, nakon dugo godina u novinarstvu bila mu je potrebna neka promena, ali odluka nije bila laka. Pre skoro sedam godina, tadašnji voditelj, sada već legendarne emisije „Šarenica“ Žika Nikolić, imao je zdravstvenih problema, a Slobodan je dobio ponudu da ga nasledi na tom mestu.
Po njegovim rečima, „Šarenica“ mu je donela mnogo toga u životu, a pre svega da bolje upozna kulturu, tradiciju i srpski identitet. Šarenac ističe da su naša kultura i tradicija ono čega trebamo da se ponosimo i ako to izgubimo, izgubili smo naš kod, ono ko smo, šta smo i odakle smo.
Zaboravljamo ko smo, šta smo i odakle smo
„ Mislim da malo to zaboravljamo, ko smo, šta smo i odakle smo. Ja sam rekao da sam iz Beograda, ali ja imam barem neku teoriju koja mi se dopada, a to je da ne sme sve da bude Beograd. Ne sve sve da se zida, gradi, da se najviše novca ima u Beogradu, da svi hoće u Beograd. Nije dobro za Srbiju.
Ta decentralizacija Beograda se odnosi i na sport, a i na druge vrednosti koje imamo. Jednostavno, neko može da bude i peta generacija Beograđana i sve je to u redu, ali to ne treba da se deli u odnosu na ostatak Srbije. Da se prave, ne znam, prvosrbijanci, drugosrbijanci i ostale stvari, to je meni smešno.“
„Nečiji deda, nečiji otac, nečiji pradeda, čukundeda je došao sa neke livade ili nekog brda, da se ne lažemo. I nosio je opanke, nosio je vunene čarape i gunj i jelek i tako dalje. To je naše ono ko smo i šta smo, to nam je kod.“ – istakao je Šarenac.
Ko će nas najviše obradovati na Olimpijskim igrama u Parizu?
Na ovo pitanje, poznati sportski novinar i komentator je odgovorio da uz Novaka Đokovića, Ivanu Španović i Angelinu Topić nikako ne smemo da zaboravimo na vaterpoliste koji su itekako potcenjeni, kao i na naše odbojkašice koje su uvek sjajne na velikim takmičenjima.
„Ipak, on je naglasio da je veliki teret na našim sportistima u individualnim sportovima, jer su ovo velika takmičenja gde je potrebna ogromna koncentracija i prisutnost, dok je u ekipnim sportovima lakše, jer uvek imate nekoga ko može da odigra za vas, kada vi pogrešite.“
Neke Slobodanove prognoze i njegovog tima iz redakcije su da bi Srbija mogla sa OI u Parizu da donese nekih 7-8 medalja otprilike, sada to može da bude i 10, rekao je Šarenac.
Koliko daleko mogu naši košarkaši
Košarkaški turnir na OI u Parizu je izuzetno jak, skoro sve reprezentacije dolaze u najjačim sastavima a tu je i novi sistem takmičenja sa po 4 ekipe u 3 grupe.
Amerikanci su sa svojim „Drim timom“ apsolutni favoriti, nakon njih to su Francuska i svetski šampion Nemačka, a po FIBINIM prognozama, Srbija je svrstana na 4. mesto, ispred Kanade, Australije, Grčke i Španije koja je na 8. mestu.
Ako Vas interesuju teme: Kakva je budućnost srpskih igrača u NBA ligi? Koliko je važno za budućnost srpske košarke da naša domaća liga bude jaka? Kada se kod Slobodana rodila ljubav prema košarci? Da li u dovoljnoj meri brinemo o našoj kulturi, tradiciji i identitetu? Da li smo makar na trenutak tokom pandemije, shvatili koliko je naša zemlja prelepa? Zbog čega je važno dati priliku u medijima ljudima čije su delatnosti zanemarene? Razlika između deteta koje odrasta na selu i deteta koje odrasta po tržnim centrima u većim gradovima? Ključna stvar koja će nas održati kao narod? Kako decu usmeriti na sport u doba modernih tehnologija? odgledajte našu emisiju sa gospodinom Slobodanom Šarencem od 19č na našem Jutjub kanalu: