Početna » Geoanalitika » SAD i Kina na putu kompromisa: Postignut dogovor o retkim mineralima

Kini manje carine

SAD i Kina na putu kompromisa: Postignut dogovor o retkim mineralima

Sjedinjene Američke Države postigle su dogovor s Kinom o tome kako ubrzati isporuke retkih minerala u SAD, rekao je u četvrtak naveče zvaničnik Bele kuće usred napora za okončanje trgovinskog rata između najvećih svetskih ekonomskih sila.

Predsednik SAD Donald Tramp ranije je izjavio da su Sjedinjene Američke Države u sredu potpisale sporazum sa Kinom, ne navodeći dodatne detalje, te da bi mogao biti postignut poseban sporazum koji bi „otvorio“ Indiju.

Tokom razgovora u Ženevi u maju, Kina se obavezala ukloniti necarinske protivmere nametnute SAD od 2. aprila, iako nije bilo jasno kako će neke od tih mera poništiti.

Naime, kao deo svoje odmazde na nove američke carine Kina je obustavila izvoz širokog spektra kritičnih minerala i magneta, poremetivši tako lance snabdevanja ključne za proizvođače automobila, poluvodiča te vazdušnu i vojnu industriju.

„Američka administracija i Kina dogovorile su dodatni sporazum o okviru za sprovođenje Ženevskog sporazuma“, rekao je u četvrtak naveče za Rojters zvaničnik Bele kuće.

Dodao je da se dogovor odnosi na to kako mogu ponovo ubrzati isporuke retkih minerala u SAD.

Drugi zvaničnik administracije rekao je, s druge strane, da je sporazum između SAD i Kine postignut ranije ove sedmice.

„Isporučiće nam retke minerale i kada to učine ukinućemo naše protivmere“, izjavio je američki ministar trgovine Hauard Lutnik za Bloomberg.

Kineska ambasada u Vašingtonu nije odmah odgovorila na Rojtersov zahtev za komentar.

Put ka konačnom rešenju

Iako sporazum pokazuje potencijalni napredak nakon meseci trgovinskih nesigurnosti i poremećaja otkako je Tramp preuzeo dužnost u januaru, on takođe naglašava dug put do konačnog, definitivnog trgovinskog sporazuma između dva ekonomska rivala, analizira Rojters.

Kina je svoja ograničenja u vezi sa retkim mineralima shvatala vrlo ozbiljno i proveravala kupce kako bi obezbedila da se materijali ne preusmeravaju u američku industriju.

Ženevski sporazum nije ranije potpisan zbog kineskih ograničenja izvoza kritičnih minerala, što je podstaknulo Trampovu administraciju da odgovori vlastitim kontrolama izvoza, sprečavajući isporuke softvera za dizajn poluvodiča, aviona i druge robe u Kinu.

Početkom juna Rojters je izvestio da je Kina odobrila privremene izvozne dozvole dobavljačima retkih zemnih metala za tri najveća američka proizvođača automobila.

Kasnije ovog meseca Tramp je rekao da postoji sporazum s Kinom prema kojem će Peking isporučivati SAD magnete i retke minerale, dok će SAD dopustiti kineskim studentima upis na svoje fakultete i univerzitete.

Sporazum SAD i EU

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da je Evropska unija primila najnoviji američki dokument u vezi sa pregovorima o carinskim tarifama, ali nije želela da otkrije detalje zahteva Vašingtona.

„Sve opcije su i dalje na stolu. Trenutno razmatramo američki predlog. Naša poruka je jasna – spremni smo za dogovor, ali se istovremeno pripremamo za mogućnost da ne postignemo zadovoljavajući sporazum“, rekla je Fon der Lajenova.

Istakla je da će EU braniti evropske interese kad god to bude potrebno.

Fon der Lajenova je u četvrtak rekla liderima EU da je primila najnoviji predlog o carinama od Trampove administracije.

To predstavlja najnoviji angažman između Brisela i Vašingtona, dok se EU suočava sa mogućnošću da će morati prihvatiti sporazum koji i dalje uključuje „recipročnu“ carinu od 10 odsto, čak i nakon 9. jula, što je poslednji rok za postizanje sporazuma o carinama sa SAD.

Očekuje se da se evropski lideri izjasne pred Evropskom komisijom da li žele brz trgovinski sporazum sa SAD ili favorizuju oštar odgovor na pretnje Donalda Trampa carinama.

Tramp je zapretio da će uvesti carine od 50 odsto na svu robu iz EU od 9. jula, osim ako dve strane ne postignu dogovor.

Većina robe iz EU već se suočava sa carinom od 10 odsto, sa carinama od 25 odsto na automobile i auto-delove, i 50 odsto na čelik i aluminijum.

Izvor: Euronjuz

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.