SUD u Sankt Peterburgu naložio je zamrzavanje sredstava američkog bankarskog giganta „Džej Pi Morgan Čejs“ u korist drugog najvećeg ruskog zajmodavca, „VTB“. Ruska banka je podnela tužbu u kojoj traži da joj se vrati 439,5 miliona dolara koji su zamrznuti u inostranstvu usred zapadnih sankcija.
„VTB“ je tužio „Džej Pi Morgan“ i njene podružnice Arbitražnom sudu Sankt Peterburga i Lenjingradske oblasti 17. aprila, pokazuju sudski podnesci. Sud je naložio zaplenu svih sredstava na bankovnim računima „Džej Pi Morgana“ u Rusiji, uključujući korespondentske račune i one otvorene na ime podružnice.
Takođe je otkriveno da je „VTB“ zatražio privremene mere jer je druga strana „preduzimala mere za povlačenje svoje imovine“ iz Rusije dok je ruski zajmodavac tražio da vrati novac od američke banke.
„Džej Pi Morgan“ je sopstvenom tužbom protiv „VTB“ podnetom prošle nedelje u južnom okrugu Njujorka pokušao da zaustavi napore ruske banke, ističući da američki zakon zabranjuje banci da odmrzne 439,5 miliona dolara u vlasništvu „VTB“ Zvaničnici „Džej Pi Morgana“ su prošle nedelje rekli za Rojters da brinu da će „VTB“ pokušati da zapleni imovinu američke banke u Rusiji, te da su izgledi ruske banke dobri, budući da su ruski sudovi presudili u korist najmanje šest drugih lokalnih banaka protiv američkih i evropskih ustanova koje su bile u obavezi da se pridržavaju zakona o sankcijama.
Džej Pi Morgan Čejs je američka multinacionalna banka i finansijska usluga sa sedištem u Njujorku. Osnovana je 2000. godine spajanjem nekoliko velikih banaka, uključujući Čejs Menhetn Bank i DŽ.P. Morgan & Ko. Kompanija pruža različite usluge, uključujući investicione bankarske usluge, upravljanje imovinom, privatno bankarstvo i usluge trgovanja hartijama od vrednosti. Jedna je od najvećih banaka u Sjedinjenim Američkim Državama po veličini aktive i ima značajan uticaj na globalno finansijsko tržište.
U skorije vreme, Džej Pi Morgan je bio u centru pažnje zbog nekoliko kontroverznih pitanja. Na primer, izveštaji sugerišu da je Američki biro za statistiku delio važne ekonomske informacije sa velikim kompanijama sa Volstrita, uključujući Džej Pi Morgan, što je izazvalo pitanja o jednakom pristupu informacijama[1]. Takođe, postoje navodi da je kompanija greškom trajno izbrisala milione elektronskih zapisa, što je ostavilo komunikacije nedostupnim regulatorima u više istraga[2].
Kompanija je takođe bila uključena u pravne sporove i skandale, uključujući i one koji se odnose na odnose sa osuđenim pedofilom Džefrijem Epstinom. U dve tužbe, Džej Pi Morgan je optužen da je svesno zadržao Epstina kao klijenta, što je omogućilo Epstinu da isplaćuje odštete žrtvama i plaća saradnike koji su mu pomagali u kriminalnim aktivnostima.
Uprkos ovim izazovima, Džej Pi Morgan ostaje jedan od vodećih igrača u finansijskom sektoru, sa snažnim portfoliom usluga i globalnim dometom. Kompanija nastavlja da inovira i razvija nove proizvode i usluge kako bi zadovoljila potrebe svojih klijenata i odgovorila na promenljivo tržište. Kao važan učesnik na finansijskim tržištima, Džej Pi Morgan igra ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti bankarstva i finansija.
.