Početna » Naša Srbija » Reka Toplica: Blago juga Srbije sa jedinstvenim tokom

Reka Toplica je čuvena po tome što teče uzbrdo

Reka Toplica: Blago juga Srbije sa jedinstvenim tokom

Toplica je reka u Srbiji i najveća leva pritoka Južne Morave. Nastaje na istočnim obroncima Kopaonika, ispod Pančićevog vrha, spajanjem Blaževačke i Đerekarske reke i teče sve do Doljevca, gde se uliva u Južnu Moravu.

Smatra se da je oblast Toplice bila naseljena još u praistoriji, a u srednjem veku ovaj kraj je bio važan zbog manastira i središta kulturnog i duhovnog života.  To su manastir Svetog Nikole,

Manastir sv. Nikole kod Kuršumlije
Foto: TO Kuršumlija / Manastir Sv. Nikole, zadužbina sv. Simeona (Stefana Nemanje)

Crkva svete Trojice, Manastir Presvete Bogorodice, Crkva Preobraženja u Prolom banji, Crkva sv. Mine u Štavi, Kasnoantička bazilika, Crkva sv. Đorđa itd.

Toplica je reka koja teče uzbrdo

Dužina toka Toplice je 136 kilometara, a najzanimljivija je po tome što, obilazeći brdo Hisar na ulazu u Prokuplje, jednim delom svog toka teče uzbrdo. Ova retka pojava naziva se epigenija, a Toplica je jedina reka u Evropi, koja poseduje ovakav deo toka.

Epigenija je uvrštena u turističku ponudu grada Prokuplja, ali je za sada ovaj deo reke i dalje veoma teško pristupačan svim posetiocima.

Reka Toplica
Foto: Srbija Danas / Reka Toplica

Kako je nastala Toplica i epigenija

Nakon povlačenja nekadašnjeg Panonskog mora, čiji je jedan zaliv zašao duboko između planina Jastrepca i Pasjače, ostalo je između ovih planina njegovo zaravnjeno dno. Po takvom zemljištu, sastavljenom od vodoravnih slojeva gline, lapora i žućkaste ilovače, potekla je Toplica pre oko 600.000 godina.

Usecanje je započela veoma brzo u nekadašnje morsko dno, sve dok nije dosegla do tvrđih stena, kristalastih škriljaca Pasjače, kada je usecanje znatno usporeno. Nakon nekoliko stotina hiljada godina, voda je sprala i odnela najveći deo nekadašnjeg mora između Vršnika i ogranka Pasjače.

Toplica se usekla u više zemljište sastavljeno od čvrstih stena, dok je prema severu ostalo niže i mekše zemljište, što je anomalija poznata kao epigenija.

Tok Toplice

Tok Toplice predstavlja kompozitnu dolinu, koju čine naizmenično smenjivanje klisura i kotlina. Toplica svoj tok, dugačak 136 kilometara, započinje na istočnoj strani Kopaonika, ispod Pančićevog vrha.

U gornjem toku, do iznad Kuršumlije, dužinom od oko 50 kilometara teče uskom i dubokom dolinom, pa se nekada ovaj kraj zvao „Toplica Tijesna“. U ovom delu, Toplica je široka do 15 metara, a duboka maksimalno 1 metar.

Protiče i kroz Topličku kotlinu

Nizvodno od Kuršumlije, protiče kroz uzanu i do 500 metara duboku Topličku kotlinu. Dolina je širine 20 metara sa maksimalnom dubinom od 1,5 metara.

Nekada se ovaj deo nazivao „Toplica Ravna“. Kod Prokuplja teče kratkim sužavanjem, a zatim ulazi u ravnicu Dobriča i do ušća ima izgled ravničarske reke sa izrazito vijugavim tokom. U ovom delu toka širina se povećava na 25-35 metara i dubina je nešto veća.

Prokuplje
Foto: Prokuplje Press

Toplica svoj tok završava kod naselja Doljevac, gde se uliva u Južnu Moravu i predstavlja njenu najveću levu pritoku.

Riblji fond Toplice

Toplica poseduje veliku raznovrsnost ribljeg fonda, ali je poslednjih nekoliko godina opstanak biljnog i životinjskog sveta u njoj veoma ugrožen, zbog negativnog vodostaja reke. U Toplici žive autohtone vrste riba kao što su: skobalj, mrena, belica, a ima i klena i soma. Nizak vodostaj nepovoljno utiče ne samo na riblji fond, već i na sav živi svet u reci.

Riba skobalj
Foto: Feeder.rs / Skobalj

Sliv reke Toplice

Sliv Toplice zahvata površinu od 10.280 kilometara kvadratnih. Prosečan protok vode na ušću iznosi 102 m³/s, i varira tokom godine. Toplica izvire na nadmorskoj visini od oko 2000 metara i temperatura vode na izvoru iznosi 7 stepeni. Najveća pritoka Toplice je reka Kosanica. Toplica pripada crnomorskom slivu.

Toplica u kulturi i predanju

Još jedan zanimljiv podatak je da je reka Toplica dobila ime po toplim izvorima koji se nalaze u njenom gornjem toku, u blizini Kuršumlije. Ovi topli izvori korišćeni su još od vremena Rimljana, a kasnije i u vreme Nemanjića, kada su bili deo čuvenog kompleksa banja. Kuršumlijska banja i danas predstavlja značajno turističko mesto.

Kuršumlijska banja
Foto: Wikipedia / Kuršumlijska banja

Pored toga, Toplica i njena dolina odigrale su važnu ulogu u srpskoj istoriji. Posebno je značajna tokom Topličkog ustanka u Prvom svetskom ratu, kada je ovaj kraj bio poprište velikih borbi za oslobođenje od okupacije.

Turistički potencijal i izazovi

S obzirom na prirodne lepote, bogat riblji fond, zanimljive geološke i hidrološke pojave i istoriju, Toplica poseduje veliki potencijal za razvoj ekoturizma.

Međutim, izazovi kao što su nizak vodostaj i zagađenost reke zahtevaju veću pažnju i očuvanje, kako bi i naredne generacije mogle da uživaju u njenim prirodnim bogatstvima.

Izvor: Srbija pod Lupom

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.