Selimir Radulović je dobitnik 36. po redu nagrade „Meša Selimović”, za knjigu godine „Zapis na stubu, jerusalimskom” u izdanju Lagune.
Odluka Velikog žirija saopštena je u Vukovoj zadužbini u Beogradu.
Po rečima Dragana Bogutovića, jednog od osnivača ovog priznanja, ovoga puta glasalo je 59 istaknutih književnih kritičara, teoretičara i književnih istoričara. Njihovi izbori praćeni su su sa velikom pažnjom, u protekle dve nedelje brojani su glasovi i očekivan je rasplet.
„Članovi žirija koji pripadaju najrazličitijim generacijama, zagovornici su različitih književnih poetika i dolaze iz 26 gradova i mesta, ovoga puta izdvojili su više od 80 dela. Ubedljivo, sa 28 glasova, pobedila je pesnička knjiga Selimira Radulovića „Zapis na stubu, jerusalimskom”, u izdanju Lagune”, istakao je Bogutović.
Na drugom mestu je delo „U kostreti” Slobodana Jovića, u izdanju Čigoje, sa 19 glasova, dok je na trećem mestu „Psihologija gravitacije” Nenada Šaponje, u izdanju Prometeja, sa 18 glasova.
Glasove za pesničku knjigu „Zapis na stubu, jerusalimskom”, dali su: Elma Halilović, Marko Paovica, Zoran Bognar, Dušan Stojković, Sunčica Denić, Vladimir B. Perić, Milica Milenković, Milivoje Pavlović, Jovan Pejčić, Milan R. Simić, Milan Todorov, Petar Pijanović, Goran Maksimović, Mladen Vesković, i drugi.
„`Zapis na stubu, jerusalimskom` Selimira Radulovića svedoči o tome da se pred strahotnim iskušenjima savremenosti pesnikov bogotražiteljski glas oslanja jednako, ako ne i više, na crkveno predanje, koliko i na biblijski podtekst, na ideje i podvige svetih otaca, staraca i otšelnika, date mahom u stilizovanoj formi sakralnih žanrova”, reči su Marka Paovice.
Sunčica Denić zapazila je: „`Zapis na stubu, jerusalimskom` dolazi kao sled uspinjanja ka Bogu, imajući na umu autorovo traganje za svetootačkom predanjem. U ovoj se knjizi ulazi u direktan dijalog sa Svetim starcima. O tome svedoče stihovi koji su rasuđivanje i pouka.”
Selimir Radulović pročitao je svoj esej, podeljen na poglavlja i posvećen Meši Selimoviću, „Večernjim novostima”, savremenom čoveku, pesniku, pesmi, Bogutu – posvećeniku knjige, i izrazio zahvalnost na ovom priznanju.
„Pesma je kao i molitva, disanje. Kad čovek diše – živ je. I molitva i pesma, čoveka čine živim. I ne samo to. I pesma se, ako je pesma, kao i molitva, može nazvati očima i krilima duše. Pesma, kao i molitva, nije stvar pripreme, usredsređenosti, već dar, Očev. Ona nije merljiva udelom pesničkog napora. Pesnik može biti spreman za pesmu, ali je pitanje da li je to dovoljno. Jer, ništa ne biva, kao u slučaju molitve, bez blagoslova Očevog – zapazio je Radulović, govoreći o svom shvatanju pesme.
Nagrada „Meša Selimović”, koju čine skulptura sa likom velikog pisca, povelja i novačni iznos, biće uručena u toku sledećeg meseca.