Početna » Najomraženije i najomiljenije društvene mreže u Srbiji i svetu

Najomraženije i najomiljenije društvene mreže u Srbiji i svetu

Prema poslednjim podacima internet koristi skoro 5,5 milijardi stanovnika širom sveta, odnosno nešto više od 67 procenata ukupne populacije. Od toga, više od 5 milijardi stanovnika ima makar jednu društvenu mrežu. Koja je omiljena u Srbiji, a koja važi za najomraženiju? I, kakva je situacija na svetskom nivou?

Gde god da se okrenemo oko sebe vidimo nekoga ko „skroluje“ društvenim mrežama: kolega na pauzi za ručak, žena u gradskom prevozu na sedištu do nas, dečak koji u pekari čeka red za burek. Društvene mreže su postale deo svakodnevice. Ali, ne kotiraju se sve jednako dobro – ima onih koje važe za najomiljenije, a ima i onih koje su im sušta suprotnost. Ko je doneo takav sud? Pa, korisnici širom sveta, čije je rezencije na Gugl Plej prodavnici analizirala kompanija MejlSuit.

Omiljena društvena mreža u Srbiji, a i u svetu
Titula najomiljenije društvene mreže u Srbiji (i svetu) pripala je TikToku – platformi koja je doživela ekspanziju u proteklih nekoliko godina i koja se koristi za plasiranje kratkih video-snimaka. Ovo ne iznenađuje: TikTok je globalni fenomen i važi za najpopularniju društvenu mrežu u još 30 država sveta. Broj preuzimanja na Gugl Plej prodavnici uveliko je premašio brojku od jedne milijarde. Kada je reč o komšijskim zemljama, situacija je sledeća: u Rumuniji i Mađarskoj je Fejsbuk jako dobro kotiran, dok Makedonci i Hrvati baš kao i Srbi, preferiraju TikTok. Stanovnici Buragrske prednost su dali aplikaciji Tango, koja se koristi za strimovanje i video-pozive. Odmah za TikTokom na svetskom nivou „kaskaju“ Treds, Fejsbuk i Instagram – društvene mreže na čijem je čelu Mark Zakerberg, dok je na petom mestu Likee, kontrovezna zbog svoje politike privatnosti plaforma koja, poput TikToka, nudi korisnicima mogućnost objavljivanja kratkih video-zapisa.

Najomraženija platforma u Srbiji i regionu

Ubedljivo najomraženija društvena mreža u Srbiji je Fejsbuk, a ova nimalo laskava titula ovoj društvenoj mreži dodeljena je u ukupno 39 zemalja sveta. Odmah iza Fejsbuka našli su se i Reddit, koji je najomraženija platforma u još 30 zemalja, kao i Iks (bivši Tviter), koji ne vole korisnici u čak 15 država. Instagram je i u ovoj kategoriji našao svoje „počasno“ mesto, doduše, on je na listi najomraženijih duštvenih mreža tek u 4 zemlje. TOP 5 „zatvara“ Treds – platforma koju je Mark Zakerberg pre nešto više od godinu dana lansirao sa željom da napravi alternativu Maskovom Iksu. Nažalost, mreža nije doživela baš onakvu popularnost o kojoj je Zakerberg maštao. Stanovnici Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije takođe su Fejsbuk ocenili najnižom ocenom, dok su Mađari za najgoru platformu izabrali Reddit. U Bugarskoj i Rumuniji je najgori rejting imao Iks.

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.