Čini se da je govor Džej Di Vensa u Minhenu, umesto da bude znak za osvešćivanje, zapravo izazvao suprotnu reakciju radikalizacije antidemokratskih praksi u EU. To vidimo po dešavanjima u Nemačkoj, Poljskoj, Francuskoj i Rumuniji.
Nedavna poseta premijera Izraela Benjamina Netanjahua Mađarskoj izazvala je veliko interesovanje, ne samo zato što je posle dugo vremena došao u posetu jednoj evropskoj zemlji, već pre svega zbog toga što je uslov za tu posetu bio izlazak Mađarske iz domena jurisprudencije Rimskog tribunala. Bez toga bi vlada u Budimpešti morala da uhapsi Netanjahua i izruči ga.
Postoji ozbiljno razmišljanje da se, na tragu Trampa, Budimpešta povuče i iz Svetske zdravstvene organizacije. Podsetimo se, nova administracija u Vašingtonu je ponovila ono što je Tramp uradio i u prvom mandatu. Izašla je iz članstva u SZO i prestala da finansira ovo udruženje.
Tada se ispostavilo da su više od polovine novca za finansiranje nečega što se predstavlja kao univerzalna, globalna institucija, koja normira zdravstvene politike, daje preporuke i inicira zakone, prakse i druge oblike regulacije, davale privatne farmaceutske korporacije. Što je i pošteno, jer je ovo telo faktički njihova produžena ruka. To smo najbolje mogli da vidimo tokom pandemije.
Nakon Trampa povlačenje iz ovog tela najavila je i administracija Havijera Mileija u Buenos Ajresu. Argentina je, sledeći preporuke SZO, imala jedno od najbrutalnijih zatvaranja, što je razorilo ekonomski život u toj zemlji a temperamentnim gaučosima donelo niz psihičkih i socijalnih problema.
Zloupotrebe unutar EU
U isto vreme u Evropskoj uniji se nakon formiranja nove Komisije i dalje prave blesavi u pogledu niza ozbiljnih problema i zloupotreba slične prirode. Otvoren je tzv. Fajzergejt u kome postoje dokazi da je direktno predsednica Komisije Fon der Lajen privatno dogovarala aranžman za nabavku vakcina težak 20 milijardi evra.
Evropski tužioci i dalje navodno istražuju ceo slučaj, ali do sada nikakav proces nije pokrenut, niti su ozbiljno zaorali u dokumenta i telefonsku komunikaciju šefice EK. Mađarska i Poljska (pre izbora Tuska) su prestale da plaćaju svoje obaveze u vezi Fajzerovih vakcina, tvrdeći da se radi o korupcijskom poslu i tražeći da Fon der Lajenova odgovara. Fajzer je sa svoje strane tužio ove dve zemlje.
Vrh EU je potresen nizom koruptivnih skandala, poput Huaveigejta i Katargejta, a poslanička grupa Patriote Evrope ozbiljno traži poseban komitet za ispitivanje svih ovih skandala, uključujući i novootkriveni sistem po kome je vrh EU sponzorisao sebi bliske nevladine organizacije da javno lobiraju za donošenje takozvanog „Grin dila“ (Zelenog dogovora).
Grupa „Patriote za Evropu“, na velikom skupu u Madridu, 8. februar 2025. (Foto: Ana Beltran/Reuters)
Otuda, pitanje koje mnogi akteri i istraživači postavljaju jeste u šta se pretvara i sama Evropska unija, i koje su to vrednosti koje ona brani, pošto se od devedesetih isticalo da je to „zajednica vrednosti“. Vladavina prava, transparentnost, nezavisno pravosuđe i demokratija svakako više nisu vrednosti koje ovakva EU baštini i promoviše.
Ujedinjeno kraljevstvo je, između ostalog i zbog takve argumentacije (uz preteranu regulaciju), odlučilo da istupi iz ove međunarodne organizacije. Zbog bliske povezanosti vrha briselskih institucija i određenih krugova i snaga u pojedinačnim zemljama, vidljivo je sve veće nezadovoljstvo i u nizu članica.
Niz skandala oko predsedničkih izbora u Rumuniji su samo vrh ledenog brega nasilja koje globalistički sistem, nakon gubitka vlasti u Americi, pokušava da implementira u Evropi i EU.
Niko još uvek ne nagoveštava mogućnost izlaska, ali se traže načini da se smanji uticaj i mešanje EU u živote i pre svega političke proces untar pojedinih zemalja. Niz skandala oko predsedničkih izbora u Rumuniji su samo vrh ledenog brega nasilja koje globalistički sistem, nakon gubitka vlasti u Americi, pokušava da implementira u Evropi i EU.
U Nemačkoj, u programu nove vlade, nagoveštava se nulta tolerancija prema neprijateljima demokratije (čitaj AfD), koji su upravo postali najpopularnija partija u Nemačkoj, što je dovelo do toga da Politiko volšebno ukine merač popularnosti za područje Nemačke. U Poljskoj su oduzete dozvole za rad za dve televizije koje su najpopularnije među konzervativnim biračima. Vrhunac ludila gde je nastupio kada je kvazisudskim sredstvima Marin Le Pen ukinuto pravo da postane predsednik Francuske na sledećim izborima.
Znak za osvešćenje
Čini se da je govor Džej Di Vensa u Minhenu, umesto da bude znak za osvešćivanje, zapravo izazvao suprotnu reakciju radikalizacije antidemokratskih praksi. Dakle, jasno je da, uz suludi Dragijev plan dodatnog štampanja para koje će se sada uložiti u naoružavanje, ovakva Evropa postaje glavni subjekat globalističkog ludila, spremna da uđe u sukob i sa Rusijom i sa Amerikom u isto vreme.
Zaista, postavlja se pitanje, koliko je i kome atraktivna zajednica koja svoj ekonomski rast treba da bazira na pripremi za rat sa Rusijom?
Trampova administracija najavila je preispitivanje NAFTA sporazuma sa podizanjem carina Kanadi i Meksiku, ali i odnosa sa Svetskom trgovinskom organizacijom. Čitava njegova carinska politika upravo ima za cilj ono na šta upozorava šef STO, a to je smanjenje globalne trgovine.
Granica Kanade i SAD (Foto: Jason Redmond/Agence France-Presse)
Vreme globalizacije kao cilja je, čini se, prošlo. Ulazimo u vrlo dinamičan i složen proces u kome se na velika vrata vraća suverenizacija, regionalizacija, ekonomsko razdvajanje („dekapling“), lokalna trgovina i proizvodnja, smanjenje broja ogromnih lanaca snabdevanja i ojačavanje lokalne i regionalne proizvodnje, itd. Uz to, nazire se i nova geopolitička rekonfiguracija u kojoj je zaista teško predvideti kako će sve to da izgleda.
U svakom slučaju, završeno je vreme kada su globalne institucije i EU bile posmatrane kao svete krave u okviru procesa globalnog upravljanja. Setimo se da je Rusija najpre donela odluku da je ne obavezuju odluke Saveta Evrope i da ne primenjuje sulude presude Evropskog suda za ljudska prava prepunog Soroševih sudija, da bi posle toga bila izbačena iz ove organizacije, čime se kurtalisala obaveze da uzima za ozbiljno ovu nesrećnu ideološku tvorevinu.
I drugi polako kreću tim putem.