Početna » Istorija » Mejbl Grujić: Amerikanka koja je svoje srce i život posvetila Srbiji

Amerikanka koja se sa ogromnom strašću borila za zemlju svoga supruga

Mejbl Grujić: Amerikanka koja je svoje srce i život posvetila Srbiji

Bila je pripadnica svetske elite, družila se sa Teodorom Ruzveltom, Vudroom Vilsonom, sa Romanovima, kraljevskom porodicom u Engleskoj, sa Dženi Čerčil.

Pored bogatstva i uticaja, veći deo života provela je u Srbiji. Amerikanka, Mejbl Grujić, arheološkinja, humanitarna radnica i dobrotvorka, supruga srpskog diplomate Slavka Grujića. Rođena je kao Mejbl Gordon Danlop, školovana u Americi, Francuskoj i Grčkoj.

Srpsku kulturu je upoznala na sultanovom dvoru

Tokom boravka u Carigradu, druži se sa suprugom Čedomira Mijatovića, koji je u to vreme radio na sultanovom dvoru i od nje upoznaje srpsku istoriju i narodne pesme, da bi očarana, najveći deo života posvetila upravo afirmaciji Srbije u inostranstvu.

Najveći američki listovi objavljivali su njene intervuje o Srbima, njihovoj istoriji, običajima, pesmama, vojsci, a držala je i predavanja na koje je dolazila američka elita.

„Amerikanka koja se sa ogromnom strašću bori za zemlju svog supruga“

Ugledni „Njujork tajms” o njoj piše kao o „Amerikanki koja se sa ogromnom strašću bori za ’usvojenu’ zemlju svog supruga, srpskog diplomate, dr Slavka Grujića”, dok su je u prepisci najvažnijih ljudi Srbije onog vremena imenovali, jednostavno, „Gospođa”.

Mejbl i Slavko Grujić
Foto: Serbian Times

Još tokom Balkanskih ratova pruža veliku pomoć Srbiji, a prva dobrotvorna akcija bila je prikupljanje sredstava za podizanje Doma učenica srednjih škola u Krunskoj ulici u Beogradu.

Pozvala je tada i Mihajla Pupina i američkog predsednika Vudroa Vilsona da pomognu oko osnivanja komiteta za prikupljanje pomoći, koju donosi u Srbiju i predaje Crvenom krstu, Beogradskom ženskom društvu, Kolu srpskih sestara, koje je u znak zahvalnosti bira za svog počasnog člana.

Slala je priloge za srpsku siročad i samohrane porodice

Po početku Velikog rata, dopisnica je Srpskog fonda sa pozivom za slanje priloga za srpsku ratnu siročad, samohrane porodice đaka i studenata. Osniva Odbor gospođa, koji novčano pomaže Devojačku školu, osniva bolnicu Svetog Jovana i dečiju bolnicu u Nišu, a potom odlazi i u Englesku, okuplja grupu dobrovoljnih bolničarki i kreće u Srbiju brodom od Marseja do Soluna i to trećom klasom, kako bi uštedele.

Mejbel Grujić
Foto: Serbian Times

Sa Pupinom osnovala „Srpski poljoprivredni komitet“ u Njujorku

Naredne 1915. godine, sa Pupinom osniva u Njujorku Srpski poljoprivredni komitet, a potom, za vreme muževljevog diplomatskog službovanja u Londonu, pokreće Srpski potporni fond, koji nabavlja sanitetski materijal za bolnice po Srbiji.

Tokom 1916. boravi u Bernu gde organizuje slanje paketa srpskim zarobljenicima u logorima Austrougarske i Nemačke, a osta zabeleženo i da je sa mužem Slavkom i srpskom vojskom preživela egzodus i povlačenje preko Albanije.

I posle rata nastavila je da pomaže Srbiju

Mejbl Grujić je i nakon rata nastavila da pomaže Srbiju, osnivajući Srpski fond za pomoć deci bez roditelja i upućujući preko 7,5 miliona dolara u Srbiju. Zajedničkim naporima, Mejbel i Slavko, 1020. godine, od Karnegijeve fondacije dobijaju 100.000 dolara kako bi se podigla Univerzitetska biblioteka u Beogradu.

Mejbel Grujić
Foto: Serbian Times

Supružnici Grujić osnovali su i letnji Amerikanski dom za srpsku bolešljivu ratnu siročad na Jadranu, zakupivši jedan dvorac koji su adaptirali i potpuno opremili, a Mejbl je kao direktorka doma nadgledala njegov rad.

Nastavila je da živi u Srbiji i nakon muževljeve smrti

U Srbiji je nastavila da živi i nakon muževljeve smrti 1937. godine, sve do početka Drugog svetskog rata, kada se preselila u Njujork, a nakon rata, osnovala je fondaciju za školovanje dece, potomaka Jevrema Grujića.

Mejbel Grujić
Foto: 011info

Ova dobrotvorka srpskog naroda, koju je svetska štampa zbog velikog humanitarnog rada prozvala srpkom Jovankom Orleankom, preminula je u Njujorku od leukemije, u svojoj 84. godini. Iako nije sahranjena u porodičnoj grobnici Grujića na Novom groblju u Beogradu, njeno ime uklesano je na spomeniku.

Izvor: Politika Magazin

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.