„ Manta Ray” je naziv za novi podvodni dron koji je razvila Američka vojska. Ovaj dron je dizajniran da deluje na velikim razdaljinama pod vodom i da „isporučuje terete ciljevima” i predstavlja značajan napredak u oblasti tajnih misija u Tihom okeanu.
Dron podseća na ogromnu morsku ražu i sposoban je da nosi više vrsta tereta različitih veličina. Mašina je autonomna i spremna za ratovanje. Zahvaljujući svom aerodinamičnom dizajnu, „Manta Ray” podvodni dron je energetski efikasan, a energiju dobija iz okeana.
Ogroman podvodni dron, izgrađen da se kreće okeanima „veoma dugi period vremena” bez potrebe za dopunjavanjem goriva, prošao je početne testove kod obale Kalifornije, objavio je DARPA. Prototip je demonstrirao više načina pogona i upravljanja, što je „korak ka stvarnim operacijama”. Finansiralo ga je Ministarstvo odbrane SAD kroz program Agencije za napredne odbrambene istraživačke projekte (DARPA), a izgradila ga je odbrambena kompanija Northrop Grumman.
Ovaj dron bi, kažu, mogao da pomogne i u potrazi za kineskim ili ruskim podmornicama. Sjedinjene Države nisu jedine koje pokušavaju da izgrade dugometražne, visoko autonomne, nezavisne od goriva podvodne drone.
U septembru 2021. godine, istraživači na kineskom univerzitetu razvili su UUV u obliku mante raže sa svrhom prikupljanja informacija oko spornih Parasel ostrva.
U januaru 2023. godine, Rusija je objavila da je proizvela podvodni dron za duga putovanja, nazvan „Posejdon”, koji izgleda kao torpedo, ali ga pokreće nuklearna energija i sposoban je da nosi nuklearnu bojevu glavu.
Dron „Manta” deo je projekta za razvoj nove klase podvodnih dronova sposobnih za mnogo duže misije – bez nadzora i posade. Ovaj futuristički podvodni dron u stilu bi jednog dana mogao biti korišćen za misije na velike daljine širom sveta.
Bespilotno podvodno vozilo koje štedi energiju
Kada bude razvijen, predstavljaće novu klasu UUV-a (podvodno besposadno vozilo) dugog dometa sposobnih za nošenje tereta, spremnih za operacije preko mora i okeana, objavio je DARPA. Kreće se kroz vodu koristeći „efikasnu klizeću plovnost” i moglo bi da smanji potrebu za ljudskim učešćem u podvodnim misijama. „Naše uspešno sveobuhvatno testiranje ‘Manta Reja’ potvrđuje spremnost vozila da napreduje ka stvarnim operacijama nakon što je brzo sastavljeno na terenu iz modularnih podsekcija. Kombinacija modularnog transporta po zemlji, montaža na terenu i naknadno raspoređivanje demonstrira prvu takvu sposobnost za ovaj izuzetno veliki UUV”, kaže menadžer programa DARPA za „Manta Ray”, dr Kajl Verner.
Northrop Grumman je saopštio da je prototip Manta reja izgrađen u Merilendu, pre nego što je poslat u delovima na svoju test lokaciju u Kaliforniji. Iako nisu dostupne specifične informacije o dimenzijama, „Manta Ray” je opisan kao „ekstra veliko plovilo, sposobno za dugotrajne podvodne misije velikog dometa”. Prototip je razvijen 2020. godine i može da bude opremljen „različitim borbenim sredstvima i senzorima”.
Demonstrirana lakoća slanja i montaže podržava mogućnost brzog raspoređivanja širom sveta „bez zauzimanja dragocenog prostora na pristaništima u pomorskim objektima”. „Slanje vozila direktno na njegovu predviđenu oblast operacija štedi energiju koju bi vozilo inače potrošilo tokom tranzita”, dodao je dr Verner.
DARPA je saopštila da se angažuje sa američkom mornaricom oko sledećih koraka za testiranje i prelazak na nove tehnologije. UUV-ovi postoje od 1950-ih. Takođe poznati kao bespilotna podvodna vozila i podvodni dronovi, to su podmornička vozila koja mogu da operišu pod vodom bez ijednog ljudskog putnika.