U utorak, 22. aprila, sa početkom u 19 časova, Dom Vojske Srbije u Beogradu biće mesto posebnog kulturnog događaja: književno veče posvećeno Milunki Savić, najodlikovanijoj ženi u istoriji ratovanja. U svečanoj sali, na adresi braće Jugovića 19, okupiće se ličnosti iz kulturnog, vojnog i javnog života kako bi zajedno odali počast srpskoj heroini koja je svojim delima premašila okvire vremena u kome je živela.
Program će okupiti impresivne govornike. NJKV princeza Danica Karađorđević svojim prisustvom daće događaju plemićki pečat poštovanja prema herojstvu i požrtvovanosti. Kapetan I klase Nevena Jovanović, pripadnica elitne jedinice „Kobre“, svojim učešćem simbolično će povezati istrajnost i hrabrost srpske žene nekada i danas. Autor knjige Milunka Savić – ordenje i ožiljci, Milan Bogojević, i urednik IK Prometej, Zoran Kolundžija, predstaviće knjigu koja kroz pažljivo prikupljene podatke, svedočanstva i artefakte oživljava lik i delo žene koja je postala simbol požrtvovanja, skromnosti i nesalomive snage.
Razgovor će moderirati Boško Kozarski, autor i voditelj popularnog putopisnog serijala „Kulturista“, dok će umetnički deo programa ulepšati Fondacija „Laza Kostić“, a za klavirom će biti istaknuta umetnica Marina Milić Radović.
Ulaz je slobodan, a poziv je otvoren za sve one koji žele da svojim prisustvom održe živim sećanje na jednu od najznačajnijih žena srpske istorije.
Milunka Savić nije bila samo žena u uniformi – ona je bila simbol jednog naroda koji je u ratovima tražio slobodu i dostojanstvo. Ranjavana četiri puta, odlikovana više nego bilo koja žena u istoriji, sa dva francuska ordena Legije časti, bila je srpska Jovanka Orleanka, kako su je nazivali francuski novinari. Njena priča odavno je prerasla granice Srbije, ali, nažalost, u domaćoj javnosti dugo je bila potisnuta u tišinu.
„Knjiga o Milunki Savić predstavlja portret života običnog čoveka, u ovom slučaju žene, u srpskom društvu pre stotinu godina… Milunka je, pored svih svojih zasluga i žrtava koje je podnela za slobodu svoje zemlje, zauzela još jedno značajno mesto – u društvu zaborava,“ piše autor Aleksandar M. Gajić.
Zato je ovo veče više od kulturnog događaja – ono je čin sećanja, poštovanja i vraćanja duga. Milunka Savić zaslužuje da se njeno ime ne pominje samo u ratnim hronikama, već i u srcima svih nas koji uživamo plodove mira za koji se ona borila.
Dobrodošli na književno veče u čast heroine koju vreme nije moglo da izbriše.