Početna » Geoanalitika » Kako su SAD i Kina uspostavili „strateški kanal“ za spuštanje tenzija

Kako su SAD i Kina uspostavili „strateški kanal“ za spuštanje tenzija

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan i šef kineske diplomatije Vang Ji sastali su se nekoliko puta u poslednjih godinu i po dana kako bi pokušali da spuste tenzije u odnosima dve supersile

Tri meseca nakon što su SAD oborile navodni kineski špijunski balon iznad svoje teritorije, što je kinesko-američke odnose spustilo na najniže grane u poslednjih nekoliko decenija, vodeće diplomate iz obe države su krenule na misiju spuštanja tenzija.

Glavni akteri: američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan i šef kineske diplomatije Vang Ji, koji su se 10. maja 2023. godine sastali u Beču – gde su tokom naredna dva dana razgovarali više od osam sati.

Bio je to prvi od nekoliko tajnih sastanaka organizovanih širom sveta, uključujući i na Malti i Tajlandu, koji se danas nazivaju „strateškim kanalom“, piše „Fajnenšel tajms“ (FT).

Salivan će u utorak doputovati u Peking na još jednu rundu razgovora sa Vangom, što će biti njegova prva poseta Kini kao savetnika za nacionalnu bezbednost SAD.

Taj kanal je igrao vitalnu ulogu u upravljanju odnosima između zavađenih supersila tokom perioda prepunog tenzijama, a poslužio je i kao „sunđer za šokove“ koji smanjuje rizik od neočekivanih eskalacija. Iako strateški kanal nije rešio fundamentalna pitanja u odnosima dve strane, on je pomogao da se između njih stvori određena doza razumevanja, rekao je stručnjak za Kinu na Institutu za azijsku politiku i društvo Rori Danijels.

„On se pokazao kao veoma uspešan u kratkoročnoj stabilizaciji, saopštavanju crvenih linija i pregledu akcija koje bi se mogle smatrati štetnim za drugu stranu“, kaže on.

Spuštanje tenzija između dve supersile

Tenzije u odnosima dve sile bile su povišene uoči sastanka dvojice diplomata u Beču početkom maja, pre svega zbog incidenta sa kineskim balonom. Kinezi su bili nezadovoljni američkim ograničenjima na izvoz poluprovodnika, dok je Vašington optuživao Peking da „pruža podršku“ ruskoj vojnoj operaciji.

U centru pažnje se, ipak, nalazio Tajvan. Kina je bila posebno nezadovoljna posetom tadašnje predsedavajuće Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi ostrvu u avgusti 2022, nakon čega su kineske oružane snage sprovele velike vojne vežbe u blizini Tajvana.

Sastanak u Beču je imao za cilj da odnose dve strane vrati na kurs zacrtan tokom sastanka predsednika SAD Džozefa Bajdena i predsednika Kine Si Đinpinga na Baliju šest meseci ranije, kada je prvi put uspostavljen „strateški kanal“ za komunikaciju Vašingtona i Pekinga, navodi FT.

I pored povišenih tenzija, sastanak je prošao u relativno opuštenom raspoloženju, a strane su na njega došle sa jasno zacrtanim „crvenim linijama“ i listama prioriteta. Za Kinu, to je očekivano bilo pitanje Tajvana.

Prema navodima neimenovanog kineskog zvaničnika, Vang je „ukazao da je nezavisnost Tajvana najveći rizik za mir u (Tajvanskom) moreuzu i najveći izazov u kinesko-američkim odnosima“. Salivan je kineskim zvaničnicima navodno rekao da SAD ne žele rat“. Osim Tajvana, Vang se fokusirao na još dva ključna pitanja. On je odbacio američko definisanje odnosa sve strane kao „takmičenja“ i naglasio da se Kina protivila američkim kontrolama izvoza.

Amerikanci, međutim, nisu bili spremni da se odreknu sopstvene definicije kinesko-američkih odnosa. Ipak, novi sastanak dvojice diplomata zakazan je za septembar.

Malta: Priprema sa samit Bajdena i Sija

Drugi samit Salivana i Vanga održan je na Malti četiri meseca nakon sastanka u Beču. Glavni zadatak dvojice diplomata bio je postizanje konsenzusa o ciljevima samita Bajdena i Sija, koji je u novembru trebalo da se održi u San Francusku.
Oni su razgovarali potencijalnom kompromisu koji bi uključivao ukidanje sankcija SAD institutu za forenzičku nauku kineske vlade, dok bi Kina zauzvrat obuzdala izvoz hemikalija koje se koriste za proizvodnju fentanila.

Takođe, dve strane su razgovarale o oživljavanju komunikacijskih kanala između njihovih vojski, koje je Kina zatvorila nakon što je Pelosi posetila Tajvan, kao i o započinjanju dijaloga o veštačkoj inteligenciji.

„Beč i Malta su pomogli da se odnosi Kine i SAD vrate na konsenzus sa Balija“, istakao je neimenovani kineski zvaničnik za FT, pozivajući se na sporazum između Bajdena i Sija iz novembra 2022.

Bankok: Nova neslaganja

Dva meseca nakon samita u San Francisku, Vang i Salivan su se ponovo sreli u Bangkoku, gde je, prema rečima američkih zvaničnika, Vang bio fokusiran na dva pitanja: povezanost ekonomije, tehnologije i bezbednosti, i Tajvan.

Vang je ponovio da se Kina protivi vezivanju bezbednosne politike i tehnološke saradnje, što je poslednjih godina postao dominantan način razmišljanja u zapadnim zemljama, pre svih Americi.

Iako kanali komunikacije ne mogu da dovedu do fundamentalnih promena u odnosima dve sile, obe strane kažu da je on izuzetno vredan, navodi FT. Njihov sagovornik iz Kine je rekao da je to „veoma važan“ mehanizam koji je igrao konstruktivnu ulogu i omogućio važne diskusije o Tajvanu.

Izvor: RT Balkan

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.