U današnje vreme je izuzetno važno biti finansijski osvešćen i obrazovan kako bi se razumeli „putevi novca“, ulaganja i prosperiteta.
I pored sve češće težnje novih generacija za svetlom i stabilnom finansijskom budućnošću, mnogima nedostaje ovaj osnovni vid edukacije o kom sve više stručnjaka govori kao o neophodnoj životnoj veštini.
Pod pojmom finansijska pismenost smatra se mogućnost razumevanja i efikasnog baratanja različitim finansijskim veštinama. Svakako, ne postoji jedinstvena definicija koja bi pokrila sve funkcije, iako su to primarno – upravljanje ličnim resursima, štednja, pozajmice, budžetiranje, kao i pametno investiranje.
Kako eksperti ističu, najbolje je što ranije početi sa prikupljanjem znanja i razvojem pismenosti na ovom polju, jer upravo u obrazovanju leži ključ dobre i stabilne finansijske budućnosti.
Pritisak na finansijsku spremnost u savremenom svetu
U poslednjih par decenija sve je više rastao pritisak na pojedince da se na ekonomskom nivou pripreme za različite životne faze.
To su prepoznale i veće svetske i evropske institucije, kao što su Evropska bankarska federacija i OECD, koje su krenule sa intenzivnim radom na obrazovanju dece i mladih u sferi ekonomije, bankarstva i finansija, a naročito nakon poslednje svetske ekonomske krize i sve veće digitalizacije sveta.
Uloga tehnologije u finansijskoj pismenosti mladih
Inovacije u tehnologiji, kao što su platforme za trgovanje bez naknade, ali i povećan pristup finansijskim podacima, pre svega putem interneta, imale su znatan uticaj na mlade.
I dok su učešće u trgovini hartijama od vrednosti (ulaganje u akcije, obveznice, itd.) u prošlosti mahom imali imućniji pojedinci po SAD i Evropi, tržišta su danas demokratizovana, zbog čega mnoge nove generacije upravo ovakve investicije vide kao odskočnu dasku za stvaranje i povećanje svog bogatstva.
Trendovi u finansijskim ulaganjima mladih širom sveta
Rezultati većih svetskih istraživanja pokazuju da je oko 70 odsto ritejl investitora mlađe od 45 godina. Takođe, u Kini više od 90 odsto fakultetski obrazovanih građana između 22 i 32 godine ističu da je ulaganje glavni aspekt rasta na njihovom životnom planu, kao i da tradicionalni načini pukog gomilanja bogatstva više ne predstavljaju toliki značaj.
U Indiji je u periodu između 2019. i 2023. godine zabeleženo više od 120 miliona pojedinaca koji su ušli u investitorske vode, starosti od 22 do 35 godina. Što se Evrope tiče, Evropska komisija je osmislila plan kako bi ojačala prilično nizak nivo ritejl investicija i obezbedila stabilnije finansijske prilike.
Izazovi u obrazovanju o finansijskoj pismenosti
Iako u današnje vreme postoji više resursa i načina obrazovanja po pitanju različitih finansijskih tema nego što je to ikada ranije bilo, za nemali broj ljudi su informacije ovog tipa nedostupne i nedovoljno transparentne.
Samim tim što su programi posvećeni finansijskoj pismenosti u velikoj meri odsutni u mnogim školama, pojedincima je teško da izgrade čvrstu osnovu u znanju koju bi potom dalje nadograđivali. Upravo je ovo i jedan od glavnih razloga zašto svega 33 odsto odraslih u svetu može reći da je finansijski pismeno.
Posledice nedostatka finansijske pismenosti
Bez dobre obrazovne osnove, ulaganje u berzu, planiranje penzionisanja ili upravljanje kreditima može biti znatno teže i nesigurnije.
Biti finansijski nepismen povlači mnoge zamke, kao što je veća mogućnost nagomilavanja neizdrživih dugova, da li to bilo zbog loše donetih odluka o potrošnji ili usled nedostatka dugoročne pripreme. Krajnje, sve to za posledicu može imati bankrot, oduzimanje stambenih objekata i imovine, kao i druge negativne efekte.
Stručni saveti za postizanje finansijske pismenosti
Nedostatak finansijske pismenosti može prouzrokovati puno štete po dugoročni ekonomski prosperitet pojedinca. U moru načina borbe da do ovakvog scenarija ne dođe, stručnjaci navode nekoliko.
Kontrola potrošnje i ulaganje u budućnost
Pre svega, savetuje se plaćanje gotovinom umesto kreditnom karticom. Ukoliko je ušteda novca za ostvarenje određene ideje primarni cilj, skidanje novca direktno sa tekućeg računa i izbegavanje korišćenja kreditne kartice ističe se kao bitna stavka.
Kreditna kartica je zajam koji akumulira kamatu osim ukoliko ne postoji mogućnost za potpunim otplaćivanjem iznosa svakog meseca. Takođe, neophodno je napraviti plan budžeta, kao i lični plan potrošnje kako ne bi došlo do situacije da troškovi premašuju prihode, ali i kako bi postojao stalni uvid u cirkulisanje novčanih sredstava.
Štednja kao navika
Ističe se da su male promene u svakodnevnim potrošnjama ono što podleže kontroli svakog pojedinca i što znatno oblikuje njegovu finansijsku situaciju. Ovom nizu pripada i pokretanje fonda za hitne slučajeve i redovno mesečno ulaganje u isti.
Kada štednja novca postane navika, više neće biti samo ideja o kojoj katkad svako pomisli, već obavezni mesečni izdatak u cilju stabilnije budućnosti i uspešnog rešavanja raznih nepredviđenih problema na finansijskom planu.
Rano planiranje penzije i složena kamata
Sve više mladih širom sveta počinje da razmišlja o pitanju penzije. Bez obzira koliko mladi bili, savetuje se da se što ranije krene sa planiranjem svoje penzije. Uz moć složene kamate, odnosno „kamate na kamatu“, ukoliko se sa štednjom počne u ranim dvadesetim godinama, može se dobiti kamata ne samo na glavnicu koja se deponuje, već i na kamatu koja se dobije tokom vremena, što povlači sasvim dovoljno novčanih sredstava da se jednog dana uživa u stabilnoj i zadovoljavajućoj penziji.
Korišćenje dostupnih resursa za dodatnu edukaciju
U svemu ovome može dodatno pomoći pretplata na određene pouzdane finansijske izveštaje, tzv. biltene. Na taj način se otvara mogućnost proučavanja velikog broja tema i sticanje stručnog uvida u aktuelne događaje i trendove u svetu finansija.
Slušanje različitih podkasta može biti odličan način za prikupljanje informacija i vesti direktno od strane finansijskih stručnjaka, i sve to tokom obavljanja svakodnevnih obaveza.
Na taj način se usvajaju praktični saveti za upravljanje novcem i dobijaju jednostavna objašnjenja o finansijskim temama. Pored audio verzije, i čitanje mnogobrojnih priručnika može jednako pomoći onima koji su više priklonjeni pisanoj reči.
Uloga društvenih mreža u širenju finansijske pismenosti
I društvene mreže mogu imati veliku ulogu u širenju finansijske edukacije. Rezultati jedne ankete pokazuju da 79 posto ispitanika između 18 i 41 godine odgovore i potrebne informacije u sferi finansija traže upravo na ovaj način.
Među osnovnim platformama izdvajaju se Jutjub, Redit i TikTok. Pridruživanje relevantnim Fejsbuk grupama može pomoći, jer podstiče interakciju između članova i deljenje resursa sa drugim ljudima.
Značaj finansijskog savetnika
Na kraju, iako podjednako važno, jeste pronalaženje odgovarajućeg finansijskog savetnika. Oni mogu direktno pružiti odgovor na mnoga finansijska pitanja i dileme, bilo da se radi o osnovnim svakodnevnim novčanim izdacima ili složenijim dugoročnim scenarijima.
Nevezano za trenutni nivo posedovanih informacija, važno je da baza znanja stalno raste i nadograđuje se. Svaki korak ka boljem upravljanju finansijskom situacijom jeste korak u pravom smeru.
Finansijski proizvodi kao neizostavni deo planiranja
Finansijski proizvodi kao što su hipoteke, studentski zajmovi, zdravstveno osiguranje i samostalni investicioni računi postaju sve važnija tema. Zato je neophodno da pojedinci razumeju kako da njima upravljaju pametno i odgovorno.
Takođe je važno znati koja sredstva ulaganja je najbolje koristiti prilikom štednje, a u čemu veliku ulogu igra pomoć upravo finansijskih institucija, kreatora politika i drugih relevantnih aktera.
Finansijska pismenost kao ključ stabilnosti
Finansijska pismenost nije samo luksuz; ona je neophodnost za svakoga ko želi da osigura svoju finansijsku budućnost, izbori se sa velikom inflacijom i izbegne mnoge zamke koje mogu proisteći iz nedostatka znanja. Koliko god da je tehnologija napredovala i omogućila dostupnost većeg broja finansijskih informacija, ključ leži u pravilnom obrazovanju, razumevanju i primeni tih informacija u praksi.