Почетна » Економија » Како штедња и улагање обликују вашу финансијску будућност?

Финансијска писменост: Вештина која може променити живот

Како штедња и улагање обликују вашу финансијску будућност?

У данашње време је изузетно важно бити финансијски освешћен и образован како би се разумели „путеви новца“, улагања и просперитета.

И поред све чешће тежње нових генерација за светлом и стабилном финансијском будућношћу, многима недостаје овај основни вид едукације о ком све више стручњака говори као о неопходној животној вештини.

Под појмом финансијска писменост сматра се могућност разумевања и ефикасног баратања различитим финансијским вештинама. Свакако, не постоји јединствена дефиниција која би покрила све функције, иако су то примарно – управљање личним ресурсима, штедња, позајмице, буџетирање, као и паметно инвестирање.

Како експерти истичу, најбоље је што раније почети са прикупљањем знања и развојем писмености на овом пољу, јер управо у образовању лежи кључ добре и стабилне финансијске будућности.

Притисак на финансијску спремност у савременом свету

У последњих пар деценија све је више растао притисак на појединце да се на економском нивоу припреме за различите животне фазе.

То су препознале и веће светске и европске институције, као што су Европска банкарска федерација и ОЕЦД, које су кренуле са интензивним радом на образовању деце и младих у сфери економије, банкарства и финансија, а нарочито након последње светске економске кризе и све веће дигитализације света.

Улога технологије у финансијској писмености младих

Иновације у технологији, као што су платформе за трговање без накнаде, али и повећан приступ финансијским подацима, пре свега путем интернета, имале су знатан утицај на младе.

И док су учешће у трговини хартијама од вредности (улагање у акције, обвезнице, итд.) у прошлости махом имали имућнији појединци по САД и Европи, тржишта су данас демократизована, због чега многе нове генерације управо овакве инвестиције виде као одскочну даску за стварање и повећање свог богатства.

Трендови у финансијским улагањима младих широм света

Резултати већих светских истраживања показују да је око 70 одсто ритејл инвеститора млађе од 45 година. Такође, у Кини више од 90 одсто факултетски образованих грађана између 22 и 32 године истичу да је улагање главни аспект раста на њиховом животном плану, као и да традиционални начини пуког гомилања богатства више не представљају толики значај.

У Индији је у периоду између 2019. и 2023. године забележено више од 120 милиона појединаца који су ушли у инвеститорске воде, старости од 22 до 35 година. Што се Европе тиче, Европска комисија је осмислила план како би ојачала прилично низак ниво ритејл инвестиција и обезбедила стабилније финансијске прилике.

Изазови у образовању о финансијској писмености

Иако у данашње време постоји више ресурса и начина образовања по питању различитих финансијских тема него што је то икада раније било, за немали број људи су информације овог типа недоступне и недовољно транспарентне.

Самим тим што су програми посвећени финансијској писмености у великој мери одсутни у многим школама, појединцима је тешко да изграде чврсту основу у знању коју би потом даље надограђивали. Управо је ово и један од главних разлога зашто свега 33 одсто одраслих у свету може рећи да је финансијски писмено.

Последице недостатка финансијске писмености

Без добре образовне основе, улагање у берзу, планирање пензионисања или управљање кредитима може бити знатно теже и несигурније.

Бити финансијски неписмен повлачи многе замке, као што је већа могућност нагомилавања неиздрживих дугова, да ли то било због лоше донетих одлука о потрошњи или услед недостатка дугорочне припреме. Крајње, све то за последицу може имати банкрот, одузимање стамбених објеката и имовине, као и друге негативне ефекте.

Стручни савети за постизање финансијске писмености

Недостатак финансијске писмености може проузроковати пуно штете по дугорочни економски просперитет појединца. У мору начина борбе да до оваквог сценарија не дође, стручњаци наводе неколико.

Контрола потрошње и улагање у будућност

Пре свега, саветује се плаћање готовином уместо кредитном картицом. Уколико је уштеда новца за остварење одређене идеје примарни циљ, скидање новца директно са текућег рачуна и избегавање коришћења кредитне картице истиче се као битна ставка.

Кредитна картица је зајам који акумулира камату осим уколико не постоји могућност за потпуним отплаћивањем износа сваког месеца. Такође, неопходно је направити план буџета, као и лични план потрошње како не би дошло до ситуације да трошкови премашују приходе, али и како би постојао стални увид у циркулисање новчаних средстава.

Штедња као навика

Истиче се да су мале промене у свакодневним потрошњама оно што подлеже контроли сваког појединца и што знатно обликује његову финансијску ситуацију. Овом низу припада и покретање фонда за хитне случајеве и редовно месечно улагање у исти.

Када штедња новца постане навика, више неће бити само идеја о којој каткад свако помисли, већ обавезни месечни издатак у циљу стабилније будућности и успешног решавања разних непредвиђених проблема на финансијском плану.

Рано планирање пензије и сложена камата

Све више младих широм света почиње да размишља о питању пензије. Без обзира колико млади били, саветује се да се што раније крене са планирањем своје пензије. Уз моћ сложене камате, односно „камате на камату“, уколико се са штедњом почне у раним двадесетим годинама, може се добити камата не само на главницу која се депонује, већ и на камату која се добије током времена, што повлачи сасвим довољно новчаних средстава да се једног дана ужива у стабилној и задовољавајућој пензији.

Коришћење доступних ресурса за додатну едукацију

У свему овоме може додатно помоћи претплата на одређене поуздане финансијске извештаје, тзв. билтене. На тај начин се отвара могућност проучавања великог броја тема и стицање стручног увида у актуелне догађаје и трендове у свету финансија.

Слушање различитих подкаста може бити одличан начин за прикупљање информација и вести директно од стране финансијских стручњака, и све то током обављања свакодневних обавеза.

На тај начин се усвајају практични савети за управљање новцем и добијају једноставна објашњења о финансијским темама. Поред аудио верзије, и читање многобројних приручника може једнако помоћи онима који су више приклоњени писаној речи.

Улога друштвених мрежа у ширењу финансијске писмености

И друштвене мреже могу имати велику улогу у ширењу финансијске едукације. Резултати једне анкете показују да 79 посто испитаника између 18 и 41 године одговоре и потребне информације у сфери финансија траже управо на овај начин.

Међу основним платформама издвајају се Јутјуб, Редит и ТикТок. Придруживање релевантним Фејсбук групама може помоћи, јер подстиче интеракцију између чланова и дељење ресурса са другим људима.

Значај финансијског саветника

На крају, иако подједнако важно, јесте проналажење одговарајућег финансијског саветника. Они могу директно пружити одговор на многа финансијска питања и дилеме, било да се ради о основним свакодневним новчаним издацима или сложенијим дугорочним сценаријима.

Невезано за тренутни ниво поседованих информација, важно је да база знања стално расте и надограђује се. Сваки корак ка бољем управљању финансијском ситуацијом јесте корак у правом смеру.

Финансијски производи као неизоставни део планирања

Финансијски производи као што су хипотеке, студентски зајмови, здравствено осигурање и самостални инвестициони рачуни постају све важнија тема. Зато је неопходно да појединци разумеју како да њима управљају паметно и одговорно.

Такође је важно знати која средства улагања је најбоље користити приликом штедње, а у чему велику улогу игра помоћ управо финансијских институција, креатора политика и других релевантних актера.

Финансијска писменост као кључ стабилности

Финансијска писменост није само луксуз; она је неопходност за свакога ко жели да осигура своју финансијску будућност, избори се са великом инфлацијом и избегне многе замке које могу проистећи из недостатка знања. Колико год да је технологија напредовала и омогућила доступност већег броја финансијских информација, кључ лежи у правилном образовању, разумевању и примени тих информација у пракси.

Извор: NIN.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.