“Deca ne učvršćuju brak. Tamo gde je dobar brak može postati još bolji sa decom. Tamo gde nije dobar, postaje još gori. Stabilni brakovi su stabilni bez obzira na to koliko dece ima. Znači, dete je upravo onakvo kakav je brak.”
U braku postoje četiri nivoa komunikacije između partnera: duhovni, intelektualni, emotivni i fizički. Za dobar brak, bar dva bi trebalo da funkcionišu. Kad popusti jedan ili dva, treba raditi na ostalim – objasnio je Jerotić.
U tome uvek treba biti spreman na kompromise i promene.
Ukoliko majka svojom ljubavlju prema detetu ispoljenom dojenjem, brigom i privrženošću (ne i preteranom brigom, jer je ta briga onda znak neurotičnog straha kod majke) – ovoj majčinoj ljubavi ubrzo se pridružuje i otac – ostanu dosledni u ispoljavanju istinskih osećanja prema detetu (ostajući stalno privrženi jedan drugom u ljubavi) – stvoreni su povoljni uslovi da vera deteta u život ostane u njemu trajna.
“Ono što će odlučiti da se dete pogrešno razvija jeste nedostatak topline, sigurnosti i autoriteta kod samih roditelja. Jer ako je dete zaista na početku bespomoćno, od koga ono može da dobije onaj prvi neophodan impuls ka sigurnosti i zbrinutosti nego od roditelja? Ono nema nikakav drugi kriterijum za sopstvenu vrednost nego priznanje koje dobija od svoje najbliže okoline.”
Malom detetu je više nego ikom i ikada kasnije potrebna pažnja, društvo, zaštita, moralno ohrabrivanje i ljubav. Pretpostavka je da se ljubav zapravo rađa u onom ranom životnom dobu kada dete oseti da je njegova potreba za sigurnošću relativno zadovoljena, i to da ju je pre svega zadovoljila majka koja u to unosi svoja neposredna i nesebična osećanja, govorio je Jerotić.
Jerotić je smatrao da deca ne učvršćuju brak, već da kvalitet braka utiče na to kako će deca razumeti i doživeti porodične vrednosti. Prema njegovim rečima, stabilan brak će biti stabilan bez obzira na broj dece, dok će nestabilan brak verovatno postati još gori sa dolaskom dece. Jerotić je takođe istakao značaj topline, sigurnosti i autoriteta koje roditelji pružaju, jer deca svoju vrednost i osećaj sigurnosti crpe upravo iz priznanja koje dobijaju od najbliže okoline. On je naglasio da je za dete u igri drugo dete važno samo onakvo kakvo jeste, dok odrasli često imaju tendenciju da vide druge onako kako bi želeli da oni budu. Jerotić je verovao da je u ranom detinjstvu, kada je dete najosetljivije, potrebna posebna pažnja, društvo, zaštita, moralno ohrabrivanje i ljubav, jer se upravo tada formira osećaj za ljubav i sigurnost.