Почетна » Позиција4 » Игор Стравински — композитор који је инспирацију пронашао у православљу

Иноватор у свету музичког стваралаштва 20. века

Игор Стравински — композитор који је инспирацију пронашао у православљу

Мир и немир, радост и сјета, разиграност, весеље, с примјесама тамних нота, топлина и хладноћа, борба и смирај, све су то речи којима је могуће описати композиције великог Игора Стравинског и опет не успјети у томе.

Један од најразноврснијих и најјединственијих музичких стваралаца 20. вијека, руски композитор Игор Стравински, који је преминуо на данашњи дан прије 53 године, у својој посвећености умјетности, стварао је праве музичке разноликости, које могу само да буду доживљене, не и до краја описане.

Игор Стравински
Фото: ИН4С / Игор Стравински

Инспирисан народном музиком у Русији

Стравински је био инспирисан народном музиком у Русији, у свом раду окретао се експресионизму и неокласицизму, а с повременим уплитањем у џез. Нешто касније, почео је да користи додекафонију, систем од 12 тонова.

 Био је револуционар свог времена, који је тадашњем свијету музике донио нови осјећај. Идеје његове музичке револуције живјеле су и након његовог одласка, а својим сентиментом у стварању инспирисао је многе генерације које су дошле послије њега те је називан и једним од истинских музичких иноватора епохе.

Познате композиције и дела Стравинског

“Концерт за 16 инструмената”, “Регтајм”, аутобиографски радови “Хроника мога живота”, “Музичка поетика”, “Жар-птица”, “Петрушка”, “Посвећење прољећа”, сценска кантата “Свадба”, мелодраме “Прича о војнику”, “Персефона”, опера-ораторијум “Краљ Едип”, опера “Живот развратника”, кантата “Симфонија псалама”, оркестарска д‌јела – три симфоније, концерти за клавир, концерти за виолину, концерти за камерни оркестар, била су само нека од његових д‌јела, која и деценијама након настанка остају једнако јединствена, а он човјек с етикетом модерног композитора који је био доносилац промјена.

Инспирацију је проналазио у хришћанству

Стравински је за себе говорио да је више традиционалан композитор, а у већем дијелу, инспирацију за стварање налазио је у хришћанској вјери те тако вјерске теме заузимају значајан дио његовог опуса.

Међународну славу прво је стекао са своја три балета “Жар-птица (1910), “Петрушка” (1911) и “Посвећење прољећа” (1913).

 Премијера балета  “Посвећење пролећа” изазвала је бурне реакције код тамошње јавности и заувијек промијенила погледе на ритмичку структуру у музици, што је направило преокрет у виђењима других композитора.

Био је и пијаниста и диригент

Током вишедеценијског рада и стварања, осим као композитор, био је и пијаниста и диригент. Стравински је био радознао човјек посвећен музици толико да је неизмјерни жар за стварање, из године у годину преносио у музичке иновације, којима је изнова и изнова изазивао реакције јавности.

Један трик карактеристичан је за све формалне покушаје Стравинског: труд његове музике је да прикаже вријеме као на циркуском паноу и да прикаже временске комплексе као да су просторни. Но, тај трик се убрзо сам исцрпи – забиљежио је филозоф Теодор Адорно у књизи “Филозофија модерне музике” објављеној 1948. године, у којој је Стравинског назвао акробатом, психотичним и д‌јетињастим човјеком жедним зараде, којем је његов неокласизицам чији је један од првих заговорника, био истински велика грешка.

Теодор Адорно
Foto: Kupindo / Teodor Adorno „Filozofija nove muzike“

Буран приватни живот

Буран приватни живот, испуњен различитим недаћама, стајао је наспрам баланса којег је имао у умјетничком животу, у којем је био изразито прецизан, складан, смирен и прилично хладнокрван. Свјетски човјек, умјетник свих, Стравински је због свог сензибилитета и могућности прилагођавања различитим просторима, уживао пажњу у свим великим градовима у којима је наступао, пролазећи кроз све критике које су до њега стигле. Живио је на разним мјестима, да би од 1939. године, до смрти (6. април 1971. године), живот провео у Сједињеним Америчким Државама.

Стравински има звијезду на Холивудској стази славних, а 1987. године, постхумно је добио “Греми” за животно д‌јело.

Извор: Глас Српске

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.