Dokumentarni film „NATO agresija 1999 – Košare“ odobren je od strane Ministarstva prosvete i kulture Srbije, a prema mišljenju Zavoda za unapređivanja obrazovanja i vaspitanja, da bude deo obrazovnog programa u narednom periodu.
To znači da će ovaj dokumentarni film, čiji su autori Đorđe Bojanić i đakon Dejan Jovanović, biti sastavni deo plana i programa u osnovnim i srednjim školama.
Kako je navedeno u mišljenju, film bi trebao da se prikazuje učenicima osmog razreda osnovnih škola u okviru predmeta istorija, te u trećem razredu gimnazije u okviru predmeta građansko vaspitanje u sklopu teme „Mir i pretnje miru“.
Đacima da približi junaštvo
Ovaj kratak dokumentarni film (51 minut) prikazaće suštinu i značaj ove bitke i junaka, i neće ulaziti u detalje bitke. Namenjen je đacima u cilju da im približi ovo junaštvo i značaj bitke na Košaru.
U filmu govore heroj sa Košara Darko Anđelković i general Vladimir Lazarević, tadašnji komandant Prištinskog korupsa Vojske Jugoslavije.
Čućete i kazivanja i pesmu o heroju sa Košara Ivanu Vasojeviću Jaguaru koju kazuje njegov brat dr Danilo Vasojević.
Ivan Vasojević zvani Jaguar, bio je vodnik Vojske Jugoslavije. Poginuo je u bici na Košarama 11. aprila 1999. godine na Vaskrs. Tog dana na Vaskrs su poginuli i Predrag Bogosavljević, Milenko Božić, Darko Bjelobrk i pas major Lester. Dva dana pre njegove smrti 9. aprila 1999. Ivan sa svoja 12 vojnika branio je granični kamen C 3/6. u borbi sa albanskim teroristima. To je bila borba 12 srpskih junaka na 300 terorista.
Vodnik Ivan Vasojević posthumno je odlikovan Ordenom za zasluge u oblastima odbrane i bezbednosti prvog stepena.
„Košare i Paštrik su srpski Termopili“
– Košare i Paštrik, su srpski Termopili. To je i najveća bitka u novijoj srpskoj istoriji, mesto na kojem se branio opstanak Srbije. Bitno je da se Srpstvo budi i da se neda da ta deca vojnici odu u zaborav svi koji su život dali za našu otadžbinu Srbiju. O bici za Košare se mnogo priča a premalo zna – rekao je ranije jedan od autora Đorđe Bojanić.
Košare su herojski podvig pripadnika Vojske Jugoslavije koji su zaustavili kopnenu agresiju na našu zemlju 1999.godine, a većina boraca bili su deca koja su u tom vremenu služila vojni rok. Ti junaci odoleli su napadima daleko brojnijeg i tehnološki razvijenijeg neprijatelja, nateravši ga da potraži rešenje završetka agresije u potpisivanju mirovnog sporazuma. Tako da je sa Košara i Paštrika proistekla rezolucija 1244 Saveta Bezbednosti UN na osnovu koje i danas Kosovo i Metohija su sastavni deo Republike Srbije.