Banjaluka ‒ Na 25. festivalu kulture i umetnosti Istanbul‒Bujukčekmeče u Turskoj, Ansambl narodnih igara i pesama (ANIP) „Veselin Masleša” iz Banjaluke suočio se s neprijatnom situacijom.
Organizatori ove međunarodne manifestacije, koja obično predstavlja priliku za razmenu kultura i tradicija, zabranili su banjalučkom ansamblu isticanje zastave Republike Srpske.
Obeležje entiteta bilo je istaknuto uz zastavu BiH
Obeležje entiteta, kao i obično, bilo je istaknuto uz zastavu BiH. To je ustaljena praksa ovog društva pri nastupima po svetu.
Zapravo, od samog početka festivala, članove „Masleše” zadirkivali su zbog zastave Republike Srpske. „Prva dva dana smo proveli aktivnosti pod zastavom BiH, koju su nam organizatori dodelili iako imamo svoje reprezentativne zastave. Na defileu kroz Bujukčekmeče onemogućeno nam je isticanje zastave Republike Srpske uz zastavu Bosne i Hercegovine”, navode iz „Masleše”.
Kada je situacija eskalirala?
Situacija je eskalirala na tom defileu kada su organizatori, uključujući i političke aktere, tražili da ansambl preda zastavu Republike Srpske koja bi bila vraćena po povratku u hotel.
Pohvalili su se kako zastavu nisu predali uprkos pritiscima i insistiranjima od strane organizatora. Direktor banjalučkog ansambla je u znak protesta napustio događaj, dok su članovi društva odlučili da ipak prošetaju predviđenom rutom, ali u znak protesta bez sviranja i pesme.
Dvostruki aršini
„Na naše pitanje kako se može isticati zastava takozvanog Kosova, koje je sastavni deo Republike Srbije, iako nijedan KUD iz te regije ne učestvuje na festivalu, slegali su ramenima i izmicali se u žurbi”, govore u ovom društvu.
Podsećaju kako „Masleša” već decenijama promoviše tradiciju ovih prostora, uključujući sva tri konstitutivna naroda, te da u sklopu svojih aktivnosti nosi i obeležja Srpske uz, kako su naglasili, i jasna obeležja BiH kako propozicije svetske organizacije folklornih festivala (CIOFF) i nalažu.
Nikada do sada KUD „Masleša“ nije imalo probleme ovakve prirode
Kažu da od prvog posleratnog predstavljanja širom sveta ističu obe zastave i da nikada do sada nisu imali problema. „Najljubaznije smo pokušali objasniti da se radi o formalnoj stvari, zvaničnim obeležjima našeg entiteta”, navode iz KUD-a.
Sarajevsko „Oslobođenje” o ovom događaju izveštava kao o skandalu koji je priredila „Masleša” jer su, kako navodi ovaj medij, pokušali proneti zastavu RS zajedno sa zastavom BiH.
Oglasili se Dodik i Stanivuković
Predsednik RS Milorad Dodik je podržao članove „Masleše” i istakao da je „ponosan na njih jer nisu dozvolili oduzimanje zastave”.
„Srećan sam kada vidim mlade ljude koji jasno pokazuju ljubav prema Srpskoj i koji je dostojanstveno predstavljaju i brane”, napisao je Dodik na „Iksu”.
Podržavam delegaciju Ansambla narodnih igara i pjesama „Veselin Masleša“ Banjaluka i ponosan sam na njih jer nisu dozvolili oduzimanje zastave Republike Srpske na 25. festivalu kulture i umjetnosti u Istanbulu.
„Veselin Masleša“ je ansambl od republičkog značaja. Srećan sam kada…
— Milorad Dodik (@MiloradDodik) July 28, 2024
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković najavio je prijem za članove „Masleše” po povratku iz Turske. „Vaše dostojanstvo i ponos, kao i profesionalizam i odanost našim vrednostima, svetli je primer koji zaslužuje najviše pohvale”, naveo je Stanivuković.
Ovakav propust je nedopustiv
Direktor „Masleše” Nemanja Knežević rekao je za Radio-televiziju RS da je festival u Turskoj jedan od najboljih na svetu i da je ovakav propust nedopustiv.
„Prilikom dolaska na festival pojedini iz organizacije pitali su iz kojeg dela BiH dolazimo, islamskog ili hrišćanskog. Mi smo pojasnili da dolazimo iz Republike Srpske. Mislim da je tu negde bio koren problema”, rekao je Knežević.