Iran bi mogao biti u poziciji da izgradi nuklearno oružje za nekoliko nedelja ili čak dana, upozorio je američki državni sekretar Entoni Blinken.
Teheran je povećavao svoje zalihe uranijuma blizu nivoa potrebnog za oružje otkako su Sjedinjene Američke Države jednostrano izašle iz značajnog iranskog nuklearnog sporazuma 2018. godine.
Iran je drastično smanjio potrebno vreme za izradu nuklearne bombe
U očiglednoj kritici republikanskog predsedničkog kandidata Donalda Trampa, koji je predvodio izlazak SAD-a iz sporazuma, Blinken je rekao na „Aspen Security“ forumu u petak da je Iran drastično smanjio vreme potrebno za proizvodnju fisijskog materijala potrebnog za izradu nuklearne bombe.
Nakon što je „nuklearni sporazum odbačen, umesto da je Iran najmanje godinu dana udaljen od kapaciteta za proizvodnju fisijskog materijala za nuklearno oružje, sada je verovatno udaljen jednu ili dve nedelje od toga,“ rekao je glavni američki diplomata.
Blinken i vlada SAD prate situaciju vrlo pažljivo
Blinken je naglasio da Iran još nije „proizveo oružje samo po sebi, ali to je nešto što naravno vrlo, vrlo pažljivo pratimo.“
Sekretar je primetio da Iran može pokazati da je ozbiljan u vezi angažovanja sa SAD-om na nuklearnim pitanjima tako što će „povući nazad rad koji obavlja“ na svom atomskom programu, dodajući da Vašington nastavlja da povećava sankcije Teheranu u pokušaju da promeni njihovo ponašanje.
Za nuklearnu bombu je potreban obogaćeni uranijum preko 90%
Prema izveštaju Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) iz maja, Iran ima više od 140 kilograma uranijuma obogaćenog do 60%. Da bi se koristio u nuklearnoj bombi, mora biti obogaćen na više od 90%. U poređenju, prema nuklearnom sporazumu iz 2015. godine koji je Iran potpisao sa nekoliko svetskih sila, uključujući SAD, Teheran se obavezao da će održavati obogaćenje uranijuma na 3,67%.
Sporazum nije sprečio Iran da dođe do nuklearnog oružja
Tramp je rekao da je povukao SAD iz sporazuma, koji je nazvao „katastrofom,“ jer nije sprečio Iran da dođe do nuklearnog oružja. Teheran, međutim, stalno tvrdi da nema planove da to učini i da je njegov nuklearni program isključivo za mirnodopske svrhe.
Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena već mesecima pokušava da oživi značajan sporazum, ali pregovori su zastali. Posebno, Iran je zahtevao garancije od SAD da neće odustati od sporazuma u budućnosti.