Početna » Sport » Padel — najbrže rastući sport na svetu

Alternativa tenisu

Padel — najbrže rastući sport na svetu

Padel je jedan od najbrže rastućih sportova na svetu i predstavlja miks tenisa i skvoša. Osnovni deo opreme su reketi i loptice, a igra se na terenu koji je po dimenzijama tri puta manji od teniskog. Ovaj sport je više taktička i strategijska igra, dok je snaga sekundaran aspekat. Interesantan je svim uzrastima jer predstavlja beg od napornog posla i stresa, a spaja lepo i korisno. Fizički smo aktivni, pritom predstavlja sjajnu zabavu i druženje jer se igra u dublu.

Padel kroz istoriju

Ovaj sport je nastao u luksuznom, meksičkom letovalištu Akapulku pre 44 godine. Njegov osnivač je meksički preduzetnik Enrike Korkera. Naime, on na svom imanju nije imao prostora za teniske terene, pa je odlučio da sagradi manje terene koji će biti ograđeni. Zbog manje površine terena, umesto reketa za tenis, za igru je koristio drvena vesla pa otuda i naziv Padel. U početku je padel igrala samo meksička elita. Međutim, jedan Korkerin prijatelj iz Španije, Alfonso Hoenlohe se totalno zaljubio u ovaj sport.

Po povratku u Španiju, Alfonso je sagradio dva padel kompleksa u španskom letovalištu Marbelji, 1974. godine. Njegova popularnost je ubro počela da raste. Glavni inicijatori za promociju padela su bili bivši osvajač Vimbldona Manolo Santa i španski kralj Huan Karlos. Danas je Španija zemlja sa preko 25 hiljada terena i 5 miliona aktivnih igrača. 1991. godine je osnovana Međunarodna padel federacija sa ciljem promocije ovog sporta na globalnom nivou.

Teren za padel i pravila ovog sporta

Dimenzije padel terena su 10×20 metara, a ograđen je staklenim zidovima i metalnom mrežom. Na sredini terena se nalaži mreža koja je njaviše 88 centimetara u sredini a 92 centimetra na krajnjim ivicama. Što se tiče same igre i njenih pravila, ima sličnosti sa tenisom ali se dosta razlikuje od njega.

Razlike:

  1. Padel se igra samo u dublu.
  2. Svaki poen počinje servisom ispod ruke.
  3. Na servisu se loptica odbija od zemlju pa zatim šalje u prvo dijagonalno polje preko mreže.
  4. Teren ima mrežu i na vrhu i odbijanjem loptice u polje se nastavlja igra.
  5. Da bi udarili lopticu od zid ona mora prvo da padne u vaše polje.
  6. Dozvoljeno je vratiti lopticu od zid u protivničko polje.

Identične stvari:

  1. Isti je sistem bodovanja kao u tenisu.
  2. Dva pokušaja servisa, nakon toga je dupla servis greška.
  3. Lopta može samo jednom da odskoči u jedno polje.
  4. Igra se u dva dobijena seta.

Sistem bodovanja u Padelu

Sistem bodovanja je apsolutno isti kao i u tenisu. 15,30, 40 i na 40-40 ide prednost pa onda gem lopta. Međutim, u profesionalnom padelu je u skorije vreme uveden „zlatni poen“ pa tako na 40-40 nema prendosti nego je odmah odlučujući poen. Da biste osvojili set razlika mora biti najmanje dva gema. Taj-brejk se igra do 7 i mora da se dobije sa dva razlike, ako ne ,ide se dalje sve dok ne bude dva poena razlike.

Oprema za Padel

  1. Reket. On se dosta razlikuje od teniskog jer je znatno manji. On po sebi ima rupice koje služe za otpor prema vetru i napunjen je EVA ili polietilenskom penom. Postoje tri vrste reketa u zavisnosti od stilova koje igrači preferiraju a to su: okrugli, dijamantski i reket u obliku suze. Reket u dijamanta je više za napadački nastrojene igrače,dok je okrugli dobar za defanzivce. Međutim, trenutno su najtraženiji reketi u obliku suze jer imaju odlične performanse u napadačkoj igri, a ništa lošiji nisu ni za defanzivu.
  2. Loptica. Ona izgleda kao teniska ali je dosta mekša jer je unutra manji pritisak. Zbog toga, ove loptice se često menjaju pa je tako običaj u profesionalnim vodama da se one menjaju svaki sedmi meč.
  3. Patike. Izbegavajte patike za trčanje jer je padel jako intenzivan sport sa dosta promena pravaca. Mnogi preporučuju teniske patike za šljaku koje imaju šaru riblje kosti, a koja omogućava bolje prijanjanje na površinu. Ovako ćete izbeći česta klizanja i moguće povrede.
Turniri

Nakon samo godinu dana od formiranja Međunarodne zajednice padela, počeli su da se organizuju turniri. Dakle, 1992. godine, održala su se svetska prvenstva u Madridu i Sevilji. 2005. godine stvoren je „Padel pro Tour“ a 2013. je preimenovan u „World Padel Tour“.

Ovo nam govori da je popularnost ovog sporta obuhvatila ceo svet i da se danas održavaju turniri širom Evrope, Južne i Severne Amerike. Međutim, oni najpopularniji su i dalje u Španiji a to su turniri u: Valensiji, Valjadolidu, Santanderu, Vigu, Alikanteu, Madridu i naravno u evropskoj kolevci padela, popularnoj Marbelji. Kod nas je prvi put jedan padel turnir održan u Beogradu i to ove godine. U septembru je zvanično otvoren prvi „Belgrade Padel Open“.

Neki od najpopularnijih predstavnika ovog sporta su: Huan Lebron Činkoa, Alehandro Galan Romo, Maksi Sančez i Fernando Balestegun. U ženskoj konkurenciji su to: Marta Marero, Alehandra Salazar i Maria Hoze Navaro.

Padel je sport koji spaja ljude

Suma sumarum, padel je sport koji će tek doživeti svoju ekspanziju, pogotovo na područjima kao što je Srbija. Sjajna je alternativa tenisu, teren je dosta manji i kao sport je manje zahtevan. To daje priliku mnogim rekreativcima da se okušaju u ovom sportu. S’toga, padel centri će biti mesta na kome ćete moći da upoznate nove ljude, sklopite neke nove poslove i sjajno se zabavite.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.