Interesantno je da je pažnju svetske javnosti daleko više privukao sastanak ministara finansija bloka BRIKS nego samit lidera — poruke poslate nakon sprovedenih konsultacija dovele su i do posebno žestokog odgovora američkog predsednika Donalda Trampa na društvenoj mreži X koji je politiku bloka nazvao anti-američkom i zapretio uvođenjem dodatnih tarifa u iznosu od 10% svakoj državi koja podrži predloge Globalnog juga.
Ka rušenju zapadnog finansijskog monopola
Ova antagonistička pozicija Bele kuće posledica je poziva BRIKS-a na korenitu reformu Međunarodnog monetarnog fonda koja će označiti praktično rušenje finansijskog monopola Zapada — ovo na prvom mestu znači rekonstrukciju postojećeg sistema kvota koji uređuje snagu glasa svake države unutar organizacije, kao i opseg pristupa njenim sredstvima. Drugim rečima, predlaže se napuštanje strukture u kojoj SAD i grupa evropskih zemalja imaju dominantan uticaj na odluke organizacije.
Cilj reformi, kako se navodi u zajedničkom ministarskom saoštenju jeste tačnija predstava stvarne veličine ekonomija uz istovremeno uvođenje mehanizama zaštite siromašnih zemalja.
Još jedan udar na postojeću strukturu moći jeste poziv na okončanje tradicije evropskog liderstva MMF-a i njegovu zamenu novim sistemom koji će biti okarakterisan pravednom regionalnom reprezentacijom po uzoru na SB UN, ali i na ustrojstvo samog BRIKS-a.
Najzad, u cilju uspešnog sprovođenja ovih reformi, Nova razvojna banka BRIKS-a pružiće nove mehanizme garancija koji će biti detaljno predstavljeni u paketu sa ovim inicijativama na planiranom sastanku članica MMF-a u decembru ove godine.
Implikacije
Dok kritičari odluke BRIKS-a da odustane od ideje sopstvene valute i ne objavi rat dolaru (iako ovaj predlog, formalno, i dalje ostaje na stolu) ukazuju na određen kompromis sa kolektivnim Zapadom koji će dovesti do daljeg održanja postojećeg globalnog finansijskog sistema, izneti predlozi predstavljaju poziv na promenu pravila igre unutar istog.
Reorganizacija struktura uticaja unutar MMF-a, kao i uključivanje Nove razvojne banke BRIKS-a u ključne operacije organizacije nesumnjivo će dovesti do slabljenja kontrole kolektivnog Zapada nad globalnim tokovima novca. SAD i njihovi sateliti do sada su uživali neprikosnovenu dominaciju u ovom pogledu, otvoreno je koristeći kao mehanizam političkog pritiska i sredstvo ucene onih država koje odbijaju da prate spoljnopolitički kurs nametnut od strane Vašingtona.
Istovremeno, smanjujući nivo tenzija sa zapadnim centrima moći, BRIKS povećava šanse za novi talas proširenja — posebno ilustrativan primer u ovom pogledu jeste Saudijska Arabija čije članstvo u bloku ostaje pitanje interpretacije, upravo zbog američkih pritisaka.
Donald Tramp, sudeći po njegovoj reakciji, svestan je implikacija strateškog nastupa bloka Globalnog juga, i jasno je stavio do znanja međunarodnoj javnosti da će koristiti sva dostupna sredstva prinude kako bi sprečio transformaciju MMF-a u otvoreniju i pravedniju međunarodnu instituciju — konačni ishod ovih procesa u ovom trenutku ostaje predmet spekulacija, ali ono što je sigurno jeste da će ovi suprotstavljeni stavovi biti pokretač značajnih političko-ekonomskih procesa u mesecima pred nama.
Radomir Jerinić, politikolog