Visoki političar vladajuće nemačke Hrišćansko-demokratske unije izjavio je da bi zemlja trebalo da učestvuje u evropskom nuklearnom kišobranu, ili će se u suprotnom suočiti sa tim da postane „pijun“ na svetskoj sceni.
„Trebalo bi da razgovaramo o nezavisnom evropskom nuklearnom kišobranu, a to će funkcionisati samo uz nemačko vođstvo“, rekao je Jens Špan, vođa parlamentarne grupe konzervativaca, za Die Welt.
„Ako ne možete da obezbedite nuklearno odvraćanje, postajete pion u svetskoj politici.“
Španovi komentari pokazuju da, uprkos nedavnim izjavama konzervativnog nemačkog kancelara Fridriha Merca o poverenju u trajnost NATO-a i ulogu SAD u savezu, njegovi konzervativci razmatraju planove za nepredviđene situacije kako bi zaštitili Nemačku i Evropu.
Američke atomske bombe u Nemačkoj nisu dovoljne
„Evropa mora da postane faktor odvraćanja“, izjavio je Špan u intervjuu za Welt. „Američke nuklearne bombe takođe su stacionirane u Nemačkoj u tu svrhu. Ali to dugoročno nije dovoljno. Moramo da razgovaramo o nemačkom ili evropskom učešću u nuklearnom arsenalu Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva, a moguće i o sopstvenom učešću sa drugim evropskim državama. To će koštati puno novca. Ali ako želite zaštitu, morate je finansirati.“
Merc je u februaru, dok je još bio kandidat za kancelara, pokrenuo pitanje domaćeg nuklearnog odvraćanja. „Moramo razgovarati i sa Britancima i sa Francuzima – dvema evropskim nuklearnim silama – o tome da li bi deljenje nuklearnog oružja ili bar nuklearna bezbednost… mogli da se odnose i na nas“, rekao je tada Merc.
U intervjuu je Špan spomenuo ideju o „rotacionoj odgovornosti“ za nuklearno odvraćanje „između država članica na slučajnoj osnovi“. Ali to nije naišlo na odobravanje.
Ne sviđa se Francuskoj i Velikoj Britaniji
Naime, stručnjaci su oštro kritikovali Špana zbog njegovih izjava, posebno imajući u vidu da Nemačka nema sopstveno nuklearno oružje – i daleko je od toga da ga nabavi, s obzirom na političku nepopularnost takvog poteza.
To Nemačku teško stavlja u poziciju da predvodi pitanje evropskog odvraćanja, tvrde neki analitičari.
„Ovaj predlog ignoriše stvarnost“, rekla je Stefani Babst, bivša zamenica pomoćnika generalnog sekretara NATO-a, u intervjuu za nemački javni radio. „Francuska i Britanija sigurno ne čekaju da Nemačka konačno dozvoli da se njihovo nuklearno oružje malo ‘rotira’.“