Politički Zapad kopni, ali nije ništa manje agresivan nego što je bio pre isključenja Trampove Amerike iz koalicionog krstaškog saveza uperenog protiv Rusije. Čak i tako ,,skraćen“, kolektivni Zapad uvek je u napadu na identitetsku suverenost, a najnovija meta mu je Jermenska apostolska crkva.
Za Zapad je pretres kuće i hapšenje arhiepiskopa Galstanjana deo idealnog potkopavanja državne suverenosti svih onih zemalja koje im nisu celivale desnicu i nisu ih priznale kao svoje neograničene gospodare priključivši se njihovom velikom savezu protiv Rusije. To je sama suština svega.
On smatra da sadašnja vlast u Jermeniji pokušava da dovrši svoj projekat potpunog odvajanja od saveza bivših sovjetskih država i odvajanja od ODKB saveza (Organizacija Ugovora o kolektivnoj bezbednosti) i to upravo kroz pritisak u kojem bi crkva poslušno radila sve ono šta joj aktuelni premijer Nikola Pašinjan kaže.
Biznismen i arhiepiskop – žrtve čudne politike
Slične situacije dešavale su se i u Ukrajini, Moldaviji, u Bugaraskoj oko postavljanja novog patrijarha i odnosa prema Ruskoj pravoslavnoj crkvi, a sada je i Jermenija došla na red, navodi naš sagovornik.
Jermenska apostolska crkva se suprotstavila ovoj prozapadnoj politici jer na svom čelu ima čoveka koji je hrabar i svestan toga da je hrišćanstvo mučeničko svedočanstvo i da tu ne sme biti nedostojnih kompromisa kada je reč o kombinaciji državnih, duhovnih i istorijskih sprega. Arhiepiskop je izjavio šta je izjavio i time, po mišljenju jermenske vlasti, postao neprijatelj jermenske države.
Pre hapšenja arhiepiskopa Galstanjana uhapšen je i ruski biznismen Samvel Karapetjan koji se istakao u pomoganju crkve i koji nije ostao nem na njeno stradanje. Sada su, kaže Bokan, obojica zatočenici savesti i žrtve bizarne politike koja je inače i dovela do azerbejdžanskih pobeda i dodatnih politički pritisaka koji za cilj imaju uništenje onoga što je preostalo od jermenske suverenosti.
Neka se i ostali pripreme za napad
Bokan tvrdi da možemo očekivati slična dešavanja i u svakoj drugoj crkvi koja pruža otpor rusofobnom imperativu. Prema tome, dodaje on, možemo očekivati probleme upućene prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi, isto kao i prema Bugarskoj pravoslavnoj crkvi, ali i svim drugima koje imaju bratski odnos s Moskovskom patrijaršijom.
To je sveobuhvatan pokušaj da se eliminiše duhovna osovina održavanja suverenosti kod država. Nije isto ako suverenost zavisi samo od dobre volje, političke veštine nekog vođe i trenutnih aktuelnih političkih prilika i ako iza te suverenosti stoji jedna čvrsta, istorijska, viševekovna arhitektura poput crkve. U tom smislu će se nastaviti stradanje Jermenske apostolske crkve, na čast i slavu njenim pripadnicima i na sramotu jermenske političke elite koja je ustala protiv sopstvene crkve i zgazila krst koji nose već vekovima.
Naš sagovornik ističe da su mržnja prema Rusiji i pokušaji rasturanja Ruske Federacije i crkve sve jači, ali i podseća da je progon zapravo ,,normalno stanje“ pravoslavne crkve. Što se više Rusija uspravlja i što više pokazuje snagu i spremnost da se bori za svoj opstanak, to će ovakvi napadi biti sve jači i veći, tvrdi Bokan i dodaje da će i budući nasrtaji na crkvu ići upravo ovako – preko okolnih zemalja i preko bratskih crkava koje gledaju u istom pravcu Hristovog vaskrsenja.
Nema čuđenja, važna je samo pribranost, molitvena spremnost i svest ljudi da to što se dešava njihovoj crkvi nije samo duhovno pitanje, već je duboko državno i nacionalno i da od njega zavisi opstanak naroda koji su preživeli tolike osvajače i nepriajtelje, a sada su u situaciji da možda ne prežive aktuelne mrzitelje pravoslavlja, Rusije i njihove nacionalne samobitnosti