Naučnici su napravili korak bliže tome da naučna fantastika postane stvarnost, postigavši prvu dvosmernu komunikaciju između pojedinaca tokom lucidnog sanjanja.
REMspace i eksperiment inspirisan filmom ‘Inception’
U eksperimentu koji zvuči kao scena iz filma ‘Inception,’ REMspace – startap sa sedištem u Kaliforniji koji dizajnira tehnologiju za poboljšanje sna i lucidnog sanjanja – navodno je razmenio poruku između dve osobe koje su spavale.
Kompanija je koristila ‘posebno dizajniranu opremu’ koja je uključivala ‘server,’ ‘apparatus,’ ‘WiFi’ i ‘senzore,’ ali nije precizirala tačnu tehnologiju koju su koristili.
Razmena poruka kroz jedinstveni jezik
Učesnici studije su spavali u odvojenim domovima dok su istraživači iz REMspace-a poslali reč stvorenu kroz jedinstveni jezik između njih.
Michael Raduga, CEO i osnivač REMspace-a, rekao je: ‘Juče je komunikacija u snovima izgledala kao naučna fantastika.
Potencijal tehnologije za budućnost
‘Sutra će biti toliko uobičajena da nećemo moći da zamislimo naše živote bez ove tehnologije.
‘Ovo otvara vrata bezbrojnim komercijalnim aplikacijama, preoblikujući način na koji razmišljamo o komunikaciji i interakciji u svetu snova.’
Naučna validacija još uvek nije postignuta
Tehnologija još nije pregledana niti ponovljena od strane naučnika. Ali, ako bude potvrđena, predstavljala bi veliki iskorak za istraživanje sna i mogla bi imati primene u lečenju mentalnog zdravlja, obuci veština i još mnogo toga, navodi REMspace.
Detalji eksperimenta sa lucidnim sanjanjem
REMspace je koristio ‘posebno dizajniranu opremu’ kako bi omogućio dvema osobama da uspešno razmene jednostavnu poruku dok su lucidno sanjale, tvrdila je kompanija.
Šta je lucidno sanjanje?
Lucidno sanjanje je stanje kada je osoba svesna da sanja dok je još uvek u snu.
Ovo omogućava da u snu izvode samusmerene radnje, umesto da nasumično interaguju sa ‘svetom snova’ bez osećaja kontrole.
Ova pojava se dešava tokom REM faze sna, ili faze Rapid Eye Movement, kada se snovi obično javljaju.
Tehnologija još uvek obavijena tajnom
REMspace nije otkrio tačno koju opremu su koristili u svom eksperimentu, ali su rekli da je eksperiment uključivao ‘apparatus’ koji je pratio moždane talase učesnika i druge biološke podatke tokom eksperimenta.
Daljinsko praćenje moždanih talasa
Takođe je uključen ‘server’ koji može detektovati kada učesnici uđu u lucidni san i generisati poruke koje im se prenose.
Dva učesnika studije su spavala u odvojenim domovima dok su njihovi moždani talasi bili daljinski praćeni putem apparatus-a, koji je slao podatke na server.