Bjelovar, septembar 1991. godine. Hrvatske vojne snage stežu obruč oko skladišta municije u Bedeniku. 170 tona eksploziva brani nekolicina srpskih vojnika JNA. Bez vode, struje, hrane, i bez izlaza imaju samo jedan cilj, da se hrvatska vojska ne domogne onog što bi moglo da presudi srpskom narodu. Odluka jednog čoveka sve je promenila. To je bio major Milan Tepić.
„Vojsko, slušajte me dobro! Ne znam koliko ćemo moći još ovako da izdržimo, ustaše će tek žestoko navaliti i nastojati da nas zaskoče. Zato su pažljivi sa vatrom i izbjegavaju da udaraju po skladištu, jer ovo što mi imamo ovdje za njih je više nego dragocjeno. Isključivo je moja briga da oni to ne dobiju u ruke, jer možete zamisliti kakva bi to tragedija bila za naš narod.
Ovo je moja davna odluka i molim da se ne komentariše. Kad dođe trenutak da se više ne može izdržati i kad dođe muka do oka, tražiću da se udaljite na pristojnu udaljenost od glavnog objekta. Dakle, ne zamjerite mi ako sam negdje prema nekom od vas pogriješio, ali hoću dvije stvari da uradim uz vašu pomoć: da ustašama ne dam Bedenik i da vi ostanete živi. Neka neko od vas sačuva ovaj moj ratni dnevnik. Voljno i zbogom, junaci moji!“, glasilo je govor majora Milana Tepića i odlikovanog heroja JNA.
Nebo nad Bjelovarom prekrili su crni oblaci. Odjeknula je vest, eksplodiralo je skladište municije u Bedeniku. I tako je otišao poslednji heroj zemlje koje više nema – major Milan Tepić. Dao je svoju reč da će braniti zemlju onda kad joj bude teško. Za svoj narod dao je najvrednije što je imao, svoj život.
Sećanje ne bledi
Sećanje na heroja kakvog od Stevana Sinđelića ne pamti srpski narod, ne sme da izbledi. Oni koje se zaborave, ponovo umiru. Republika Srpska i Srbija pamte svog heroja. Danas se slobodno korača ulicama koje nose njegov naziv. Biste lika majora Tepića krase gradove sa obe strane Drine. O njemu se snimaju i filmovi.
Pitanje koje je iza sebe ostavio posljednji narodni heroj JNA je i da li bi iko od nas danas imao hrabrosti da žrtvuje svoj život za druge.
„Ja sam dao riječ!“, ove riječi majora Milana Tepića godinama nakon njegove smrti otišle su u legendu. Danas, u vremenu u kojem živimo, odzvanjaju jače nego ikada, opominju nas i pitaju: Znamo li koliku vrijednost ima ono što izgovorimo, i šta to znači imati riječ?
Decenijama nakon njegove smrti, mnogi se pitaju u kakvom vremenu živimo i šta nam znače riječi. Vjerujemo li uvijek u ono što govorimo.
Hrvatska strana potvrdila je gubitak 11 vojnika tokom eksplozije na Bedeniku. Nezvanično, nastradalo je 200 hrvatskih vojnika. Za zločine nad pripadnicima JNA, gotovo niko nije osuđen. Posmrtni ostaci majora Milana Tepića nikada nisu predati njegovoj porodici. Grob u njegovom rodnom selu je prazan.