Nemačka krajnje desničarska partija Alternativa za Nemačku (AfD) izbačena je iz panevropske grupe Identitet i demokratija u Evropskom parlamentu nakon niza skandala koji su narušili njenu popularnost i učinili je nekom vrstom parije.
Dugotrajne tenzije između evropskih krajnje desničarskih partija kulminirale su ove nedelje kada je Maksimilijan Krah, vodeći kandidat AfD-a za evropske izbore, rekao italijanskim novinama da članovi nacističke SS nisu nužno bili zločinici.
Oglasila se i Marin Le Pen
Nakon tih komentara, francuska krajnje desničarska liderka Marin Le Pen, čija je partija Nacionalni skup pripadala istoj grupi kao i AfD, izjavila je da više ne želi da sedi sa tom partijom.
Rukovodstvo ID grupe je sada glasalo za izbacivanje AFD-a, dve nedelje pre nego što milioni ljudi izađu na birališta da glasaju na evropskim izborima.
„AfD ide iz jedne provokacije u drugu,“ rekla je Le Pen na francuskoj televiziji nakon glasanja. Ta partija, dodala je, „očigledno je kontrolisana od strane radikalnih grupa.“
Poslednjih meseci, francuska krajnje desničarska liderka Le Pen je više puta distancirala sebe od AfD-a, partije koja je postala sve radikalnija poslednjih godina — potez koji izgleda kao deo šireg napora da transformiše imidž svoje partije kod kuće i učini je manje radikalnom za francuske glasače.
Raskol je uglavnom počeo u januaru, nakon što je istraga otkrila da su AfD političari učestvovali na tajnom sastanku desničarskih ekstremista na kojem su se raspravljali takozvani planovi „remigracije“ za deportaciju stranaca i „neasimilovanih“ građana. Nakon što je vest o sastanku izbila, Le Pen je izjavila da je u „totalnom neslaganju“ sa planovima za deportaciju.
Ali mnogi skandali oko AfD-a su se vrteli oko Kraha, vodećeg kandidata partije.
Optužbe da je Krah kineski i ruski špijun
U aprilu, nemačka policija je uhapsila jednog od Krahovih parlamentarnih pomoćnika zbog optužbi da je špijunirao za Kinu. Ubrzo nakon toga, nemački javni tužioci su pokrenuli preliminarne istrage zbog optužbi da je Krah primao uplate iz Rusije i Kine „za svoj rad kao poslanik EP-a.“
Još jedan AfD kandidat je bio upleten u navodnu šemu „keš za uticaj“ koja je uključivala pro-ruski propagandni medij.
Ponavljajući skandali su doprineli padu popularnosti AfD-a. POLITICO-ova Ankete svih anketa pokazuje da je AfD na putu da osvoji 16 procenata glasova, što je pad sa 22 procenta u januaru.
Krah je u sredu najavio da će prestati sa kampanjom i povući se iz upravnog odbora svoje partije. Ali iako mnogi lideri AfD-a sada jasno vide Kraha kao odgovornost, bilo je prekasno da ga uklone sa glasačkog listića kao vodećeg kandidata partije.
U poslednjem pokušaju da izbegnu izbacivanje iz ID grupe, poslanici AfD-a u EP su zatražili da ID grupa izbaci Kraha — a ne celu AfD delegaciju — zbog „kontinuiranog kršenja kohezije i reputacije grupe.“ Taj pokušaj je na kraju propao.
AFD plaća cenu zbog Krahove izjave
Samo su lideri austrijskih i estonskih krajnje desničarskih partija u Evropskom parlamentu pridružili AfD-u u glasanju za zadržavanje partije kao dela ID grupe.
„AfD u EP tako plaća cenu za nekontrolisane izjave Maksimilijana Kraha, koje štete AfD-u u Nemačkoj i izoluju ga u EU,“ rekli su poslanici AfD-a Kristin Anderson i Gunar Bek.
Drugi lideri AfD-a su izrazili optimizam da će partija moći da popravi odnose sa Le Pen i drugim krajnje desničarskim partijama nakon evropskih izbora.
„Za AfD, ovo je pravi gubitak pred finale izborne kampanje,“ rekao je portparol Alis Vajdel, jedne od nacionalnih lidera AfD-a. „Ipak, ostajemo uvereni da ćemo moći da nastavimo da radimo sa našim partnerima u zajedničkoj parlamentarnoj grupi nakon evropskih izbora u Briselu.“
Partija Le Pen, dodala je, „takođe je pokazala veliku fleksibilnost u prošlosti kada je bilo potrebno pronaći široki konsenzus za formiranje parlamentarne grupe.“