Немачка крајње десничарска партија Алтернатива за Немачку (АфД) избачена је из паневропске групе Идентитет и демократија у Европском парламенту након низа скандала који су нарушили њену популарност и учинили је неком врстом парије.
Дуготрајне тензије између европских крајње десничарских партија кулминирале су ове недеље када је Максимилијан Крах, водећи кандидат АфД-а за европске изборе, рекао италијанским новинама да чланови нацистичке SS нису нужно били злочиници.
Огласила се и Марин Ле Пен
Након тих коментара, француска крајње десничарска лидерка Марин Ле Пен, чија је партија Национални скуп припадала истој групи као и АфД, изјавила је да више не жели да седи са том партијом.
Руководство ИД групе је сада гласало за избацивање АФД-а, две недеље пре него што милиони људи изађу на биралишта да гласају на европским изборима.
„АфД иде из једне провокације у другу,“ рекла је Ле Пен на француској телевизији након гласања. Та партија, додала је, „очигледно је контролисана од стране радикалних група.“
Последњих месеци, француска крајње десничарска лидерка Ле Пен је више пута дистанцирала себе од АфД-а, партије која је постала све радикалнија последњих година — потез који изгледа као део ширег напора да трансформише имиџ своје партије код куће и учини је мање радикалном за француске гласаче.
Раскол је углавном почео у јануару, након што је истрага открила да су АфД политичари учествовали на тајном састанку десничарских екстремиста на којем су се расправљали такозвани планови „ремиграције“ за депортацију странаца и „неасимилованих“ грађана. Након што је вест о састанку избила, Ле Пен је изјавила да је у „тоталном неслагању“ са плановима за депортацију.
Али многи скандали око АфД-а су се вртели око Краха, водећег кандидата партије.
Оптужбе да је Крах кинески и руски шпијун
У априлу, немачка полиција је ухапсила једног од Крахових парламентарних помоћника због оптужби да је шпијунирао за Кину. Убрзо након тога, немачки јавни тужиоци су покренули прелиминарне истраге због оптужби да је Крах примао уплате из Русије и Кине „за свој рад као посланик ЕП-а.“
Још један АфД кандидат је био уплетен у наводну шему „кеш за утицај“ која је укључивала про-руски пропагандни медиј.
Понављајући скандали су допринели паду популарности АфД-а. ПОЛИТИЦО-ова Анкете свих анкета показује да је АфД на путу да освоји 16 процената гласова, што је пад са 22 процента у јануару.
Крах је у среду најавио да ће престати са кампањом и повући се из управног одбора своје партије. Али иако многи лидери АфД-а сада јасно виде Краха као одговорност, било је прекасно да га уклоне са гласачког листића као водећег кандидата партије.
У последњем покушају да избегну избацивање из ИД групе, посланици АфД-а у ЕП су затражили да ИД група избаци Краха — а не целу АфД делегацију — због „континуираног кршења кохезије и репутације групе.“ Тај покушај је на крају пропао.
AФД плаћа цену због Крахове изјаве
Само су лидери аустријских и естонских крајње десничарских партија у Европском парламенту придружили АфД-у у гласању за задржавање партије као дела ИД групе.
„АфД у ЕП тако плаћа цену за неконтролисане изјаве Максимилијана Краха, које штете АфД-у у Немачкој и изолују га у ЕУ,“ рекли су посланици АфД-а Кристин Андерсон и Гунар Бек.
Други лидери АфД-а су изразили оптимизам да ће партија моћи да поправи односе са Ле Пен и другим крајње десничарским партијама након европских избора.
„За АфД, ово је прави губитак пред финале изборне кампање,“ рекао је портпарол Алис Вајдел, једне од националних лидера АфД-а. „Ипак, остајемо уверени да ћемо моћи да наставимо да радимо са нашим партнерима у заједничкој парламентарној групи након европских избора у Бриселу.“
Партија Ле Пен, додала је, „такође је показала велику флексибилност у прошлости када је било потребно пронаћи широки консензус за формирање парламентарне групе.“