Rutinski test krvi koji meri nivoe inflamacije kod pacijenta mogao bi poboljšati rano dijagnostikovanje i upravljanje širokim spektrom autoimunih bolesti koje su veliki problem današnjeg društva.
Sistemski indeks inflamacije (SII) koristi informacije iz rutinskih laboratorijskih podataka kako bi merio inflamaciju u telu, a ispitivanje ovog indeksa na nov način moglo bi pružiti ključne odgovore, kaže strateški profesor kliničke farmakologije Arduino Mangoni sa Medicinskog fakulteta i fakulteta za javno zdravlje Flinders Univerziteta u Adelejdu (Australija).
„Indeks, koji meri inflamatorne ćelije u krvi, mogao bi imati ključnu ulogu u ranoj dijagnozi, strategijama upravljanja pacijentima i zdravstvenim inicijativama koje pomažu kod autoimunih bolesti“, kaže profesor Mangoni.
Autoimune bolesti nastaju kada imuni sistem napada telo
Autoimune bolesti, koje obuhvataju više od 80 različitih oboljenja od inflamatorne bolesti creva (Kronova bolest i ulcerativni kolitis), reumatoidnog artritisa do dijabetesa tipa 1 i multiple skleroze, nastaju kada imuni sistem napada telo.
Ove bolesti pogađaju oko 4 odsto ljudi na svetu i često imaju simptome koji su izuzetno uznemirujući i onesposobljavajući, a ako se ne otkriju, mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja organa i tkiva tela.
Nova studija sa italijanskog Univerziteta
U novoj studiji profesora Mangonija i italijanskog profesora Angela Zinelua sa Univerziteta u Sasariju, istraživači su sproveli sistematski pregled i meta-analizu više istraživačkih članaka o potencijalnoj upotrebi indeksa u dijagnostikovanju prisustva i težine autoimunih bolesti.
„Ključni element za uspešno upravljanje ovim bolestima je mogućnost da ih identifikujemo u ranom stadijumu, a zatim pružimo ciljanu terapiju“, kaže profesor Mangoni.
„Trenutno dostupni biomarkeri inflamacije, mereni u krvi, imaju ograničenu dijagnostičku tačnost kod nekoliko vrsta imunoloških bolesti, što dovodi do štetnih kašnjenja u dijagnozi i lečenju ovih stanja.
„Ovaj problem je podstakao potragu za novim, preciznijim biomarkerima imunoloških bolesti kako bi se unapredila dijagnoza i celokupno upravljanje.
„Između ovih kandidata biomarkera, oni koji su izvedeni iz rutinskih testova krvi koji mere broj određenih tipova ćelija, poput neutrofila, limfocita i monocita, sve više su proučavani u imunološkim bolestima.
„Jedan od ovih hematoloških indeksa, SII, pokazao se posebno tačnim u dijagnostikovanju drugih stanja koja karakteriše prekomerna inflamacija i poremećen imuni sistem, poput bolesti koronavirusa 2019 (COVID-19).
„Naša studija svih dosadašnjih dokaza potvrđuje da je vrlo verovatno da je SII superiorniji od trenutno dostupnih biomarkera i može se rutinski koristiti u kliničkoj praksi za optimalnu dijagnozu i upravljanje pacijentima sa imunološkim bolestima“, kaže on.
Inflamacija je uzrok mnogih bolesti
Upala (inflamacija) je proces koji se javlja u telu kao odgovor na oštećenje ili upalu. To je normalna funkcija tela i neophodna je za zaštitu od bolesti i zarastanje. Međutim, kada je upala konstantna ili nekontrolisana, može biti štetna i izazvati razne bolesti.
Zapaljenje izazvano hranom može biti rezultat prejedanja, jedenja hrane lošeg kvaliteta ili neprikladne za vaše telo, ili jedenja hrane koja sadrži alergene ili toksine. To može dovesti do poremećaja varenja, alergijskih reakcija i drugih zdravstvenih problema.
Upala izazvana hranom takođe može biti faktor rizika za razvoj hroničnih bolesti, kao što su dijabetes, hipertenzija, bolesti srca i krvnih sudova, ateroskleroza, rak i druge. Međutim, treba imati na umu da su za razvoj ovih bolesti važni i mnogi drugi faktori, uključujući genetiku, način života, navike u ishrani i druge.
Do inflamacije dolazi zbog neizbalansiranog odnosa Omega- 6 i Omega- 3 masnih kiselina. Procesuirana hrana koju danas mahom konzumiramo kao društvo, puna je Omega- 6 masnih kiselina, dok Omega-3 masnih kiselina skoro i da nema.
Namirnice bogate Omega-3 masnim kiselinama su: riba, morski i orašasti plodovi, laneno seme, avokado, seme konoplje, čia seme, spanać, soja i govedina.
Zato je važno da vodite računa o zdravoj ishrani, redovno vežbate i vodite računa o opštem zdravlju kako biste smanjili rizik od hroničnih bolesti.