DVE godine nakon početka ukrajinskog sukoba, situacija nikada nije izgledala opasnije za Kijev, ocenio je Politico.
Naveo je da republikanci u Sjedinjenim Državama, po uputstvima bivšeg predsednika Donalda Trampa, blokiraju isporuke oružja Ukrajini, a da ruske snage – nakon zauzimanja Artjomovska i Avdejevke – sada pokušavaju da iskoriste svoje prednosti na frontovima kod Marjinke, Rabotina i Kremenne.
„Možda je prerano reći da će Zapad izgubiti rat u Ukrajini, ali postaje sve jasnije da je to moguće“, zaključuje Politico. I nastavlja:
„Danas zapadni lideri vide da su im ruke sve više vezane politikom, pogotovo što jačaju desničarske snage i u Evropi i u Sjedinjenim Državama. Kritičari upozoravaju da je prozor mogućnosti Zapada da pomogne Ukrajini blizu zatvaranja, ako se nije već zatvorio. Povećana finansijska i vojna pomoć Zapada do 2025. godine, što bi Ukrajini omogućilo da zada odlučujući udarac Rusiji – nailazi na sve veći skepticizam u evropskim zemljama“.
Rat u Ukrajini se odužio a na Zapadu sve češće ističu da pomoć koju pružaju Kijevu nije neograničena. Zemlje članice Evropske unije ne mogu više da šalju oružje Kijevu iz svojih zaliha a da pritom ne ugroze sopstvenu bezbednost, piše „Politiko“ pozivajući se na izjavu jednog neimenovanog evropskog zvaničnika.
„Ne možemo da nastavimo da dajemo iz sopstvenih zaliha, rekao je zvaničnik, koji je zatražio da ostane anoniman. Po njegovim rečima i dalje postoji čvrsta javna i politička podrška borbi Ukrajine, ali da su zemlje Evropske unije „već dale sve što neće ugroziti njihovu bezbednost“.
Neimenovani zvaničnik SAD izjavio je za „Politiko“ da
„Evropske zalihe presušuju, nakon 18 meseci intenzivne borbe industrijskih razmera, izjavio je za „Politiko” neimenovani zvaničnik iz američke administracije. Pentagon ima još oružja za slanje Ukrajini, ali da im ponestaje novca za obnovu sopstvenih zaliha.
Američki list „Volstrit žurnal“ objavio je juče da su zvaničnici Pentagona saopštili da Ministarstvo odbrane SAD ima još 5,2 milijarde dolara za vojnu podršku Ukrajini, što je otprilike jednako vrednosti oružja koje je administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena poslala Ukrajini u poslednjih šest meseci.
Američkoj vojsci ostalo je nešto više od 5 milijardi dolara u kasi za pružanje oružja i druge bezbednosne pomoći Ukrajini nakon što je Kongres usvojio rezoluciju vlade koja nije uključivala povećanje sredstava za vojnu podršku Kijevu, rekli su zvaničnici Pentagona.
Ovo će biti dovoljno za oko šest meseci isporuke oružja ako SAD nastave da šalju oružje Ukrajini istim tempom kao od početka marta.
To je oko 12 odsto od ukupno 43,9 milijardi dolara bezbednosne pomoći koju su SAD poslale od početka ruske operacije u februaru 2022.