OpenAI bi bio zainteresovan da kupi Google-ov Chrome ako antimonopolski regulatori uspeju da nateraju kompaniju Alphabet (GOOGL.O) da proda popularni veb pregledač kao deo šireg pokušaja da se povrati konkurencija u oblasti internet pretrage, izjavio je jedan izvršni direktor OpenAI-a tokom svedočenja na antimonopolskom suđenju protiv Google-a u Vašingtonu.
Svedočenje predstavnika OpenAI-a
Šef proizvoda ChatGPT-a, Nik Terli, dao je ovu izjavu dok je svedočio na suđenju u Vašingtonu, gde američko Ministarstvo pravde pokušava da natera Google da preduzme radikalne mere kako bi se obnovila konkurencija u oblasti onlajn pretrage.
Sud već utvrdio postojanje monopola
Sudija koji vodi slučaj već je prošle godine utvrdio da Google ima monopol u oblasti onlajn pretrage i srodnog oglašavanja. Google, međutim, nije ponudio Chrome na prodaju i planira da uloži žalbu na presudu kojom mu se priznaje monopol.
AI trka u pozadini suđenja
Početak ovog značajnog suđenja bacio je svetlo na trku u oblasti generativne veštačke inteligencije, u kojoj velike tehnološke kompanije i startapi nastoje da razviju svoje aplikacije i privuku korisnike.
Tužioci su u uvodnim izlaganjima u ponedeljak izrazili zabrinutost da bi Google-ov monopol nad pretragom mogao da mu da prednost u AI trci, s obzirom na to da njegovi AI proizvodi takođe vode korisnike ka njegovoj pretrazi.
Google tvrdi da postoji konkurencija
Google se u odbrani poziva na konkurenciju među kompanijama koje nude proizvode bazirane na generativnoj veštačkoj inteligenciji, kao što su Meta Platforms (META.O) i Microsoft (MSFT.O).
OpenAI ne vidi Google kao glavnog konkurenta
Prema jednom internom dokumentu OpenAI-a koji je Google-ov advokat prikazao na suđenju, Terli je prošle godine napisao da je ChatGPT vodeći na tržištu potrošačkih četbotova i da ne vidi Google kao najvećeg konkurenta. Terli je svedočio da je dokument imao za cilj da inspiriše zaposlene u OpenAI-u i da kompanija i dalje ima koristi od distribucionih partnerstava.
OpenAI tražio pristup Google pretrazi
Terli, koji svedoči u korist vlade, rekao je ranije tokom dana da je Google odbio pokušaj OpenAI-a da koristi njegovu pretragu unutar ChatGPT-a. OpenAI se obratio Google-u nakon što je imao problema sa sopstvenim provajderom pretrage, bez navođenja imena tog provajdera. ChatGPT koristi tehnologiju Microsoft-ove pretrage Bing.
„Verumo da bi saradnja sa više partnera, a posebno sa Google API-jem, omogućila da korisnicima ponudimo bolji proizvod“, navodi se u mejlu koji je OpenAI poslao Google-u, prikazanom na suđenju.
OpenAI se prvi put obratio u julu, a Google je odbio zahtev u avgustu, navodeći da bi to uključivalo previše konkurenata.
„Nemamo partnerstvo sa Google-om danas“, rekao je Terli.
Deljenje podataka bi pomoglo ChatGPT-u
Terli je takođe naveo da bi predlog Ministarstva pravde da se Google-u naloži deljenje podataka iz pretrage sa konkurentima pomogao da se ubrza unapređenje ChatGPT-a. Pretraga je, kako kaže, ključna za pružanje ažurnih i tačnih odgovora korisnicima. Dodao je da je ChatGPT još uvek godinama udaljen od cilja da sopstvenom pretragom odgovara na 80% korisničkih upita.
Google razmatrao ekskluzivne ugovore za Gemini i Chrome
U avgustu, okružni sudija Amit Mehta utvrdio je da je Google čuvao svoj monopol nad pretragom pomoću ekskluzivnih sporazuma sa kompanijama kao što je Samsung Electronics (005930.KS), da bi njegov pretraživač bio podrazumevano instaliran na novim uređajima.
Google je razmatrao ugovore sa proizvođačima Android telefona poput Samsunga, koji bi pružali ekskluzivitet ne samo za njegovu pretragu, već i za njegov AI proizvod Gemini i za pregledač Chrome, prema dokumentima prikazanim na suđenju.
Popuštanje ekskluziviteta u novim ugovorima
Međutim, umesto da potpiše još ekskluzivnih ugovora, Google je ublažio najnovije dogovore sa proizvođačima uređaja Samsung i Motorola, kao i sa mobilnim operaterima AT&T i Verizon, dozvolivši im da instaliraju konkurentske pretrage, pokazali su drugi dokumenti.
Ti neekskluzivni sporazumi u skladu su sa Google-ovim stavom da bi upravo takav pristup trebalo da bude rešenje za presudu sudije Mehte. Ministarstvo pravde, međutim, želi da sud ide dalje i da zabrani Google-u isplate u zamenu za instalaciju njegovog pretraživača.
Google tvrdi da ne zabranjuje instalaciju drugih AI aplikacija
Google je, prema svedočenju izvršnog direktora Pitera Ficdžeralda, slao pisma prošle nedelje u kojima ponavlja da njegovi ugovori ne zabranjuju kompanijama da na nove uređaje instaliraju i druge AI proizvode.