Početna » Sport » World Aquatics menja pravila vaterpola: Šta vaterpoliste očekuje na OI i Svetskom prvenstvu?

Kraći teren i napad su neka od novih pravila

World Aquatics menja pravila vaterpola: Šta vaterpoliste očekuje na OI i Svetskom prvenstvu?

Međunarodna organizacija vodenih sportova, World Aquatics, usvojila je promene pravila u vaterpolu koje su stupile na snagu 9. novembra 2024. godine za sva takmičenja pod njenom nadležnošću, uključujući Olimpijske igre, svetska prvenstva, kvalifikacije za ova takmičenja i svetske kupove. U nastavku su najvažnije izmene:

Skraćenje dužine terena i napada

Dužina terena u muškoj konkurenciji: Skraćena je sa 30 na 25 metara, merena od gola do gola.

Dužina napada: U muškoj konkurenciji se smanjuje sa 30 na 25 sekundi, dok u ženskim takmičenjima ostaje dosadašnjih 30 sekundi.

Nemanja Vico
Foto: Mondo / Vaterpolista reprezentacije Srbije, Nemanja Vico

Kraće vreme drugog napada i igrača više

Drugi napad: U slučaju da ekipa povrati posed nakon intervencije golmana, bloka ili odbijanja od okvira gola, vreme napada se skraćuje sa 20 na 15 sekundi.

Igrač više: Vreme za napad s igračem više, kao i isključenog igrača, sada iznosi 15 sekundi umesto dosadašnjih 20.

Proširenje broja igrača i pravila o golmanima

Broj igrača u ekipi: Povećan je sa 13 na 14.

Broj golmana: U zapisniku može biti samo jedan golman. Ako golman nije u mogućnosti da nastavi igru, igrač iz polja može preuzeti ulogu, ali mora nositi crvenu kapicu sa svojim brojem i ne može koristiti obe ruke za odbranu.

Nova opcija za sedam igrača u napadu

Ekipa u napadu može koristiti svih sedam igrača iz polja, što je novo pravilo koje pruža dodatnu fleksibilnost u napadu.

Nikola Jakšić
Foto: RT Balkan / NIkola Jakšić

Uvođenje trenerskog čelendža

Treneri će sada imati mogućnost jednog „čelendža“ po utakmici, koji mogu koristiti u slučajevima dilema, poput proveravanja da li je gol postignut, da li je dosuđen kazneni peterac, ili kod brutalnog prekršaja. Ukoliko je čelendž uspešan, trener dobija mogućnost za još jedan čelendž u istoj utakmici.

Upotreba VAR sistema kao pomoć sudijama

VAR sistem će biti korišćen u situacijama kada postoji dilema o golu, kaznenom petercu, brutalnom prekršaju, ili neregularnostima u vezi sa igračima. Takođe će pomoći u slučaju tehničkih problema sa satom za merenje vremena.

Ove promene uvode nove dinamične elemente u vaterpolo, koji će, prema očekivanjima, doprineti bržoj igri i većoj jasnoći u sudijskim odlukama.

Izvor: Sport Klub

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.