BRITANSKA vlada kaže da „stoji uz Izrael“ i da osuđuje Hamasov „terorizam“ protiv njega. Ali, Hamas se finansira od Katara, sa kojim Kraljevsko vazduhoplovstvo ima dve zajedničke eskadrile, omogućavajući zalivskom režimu da ima vojnu bazu u severnoj Engleskoj. Dok Gaza istrajava u ratu koji se protiv nje vodi svim silama, ministri Velike Britanije su stajali u redu da kažu da su „uz Izrael“.
Oni su nedvosmisleno osudili kao terorizam akcije Hamasa, čiji su se militanti preselili iz Gaze u južni Izrael. Sada masovno bombardovanje Gaze od strane izraelske vojske, koju međunarodna tela smatraju da je pod izraelskom okupacijom, preti da proguta Gazu u najbrutalnijem sukobu do sada.
Britanski mediji poslednjih godina daleko od toga da su izbrisali veliku vojnu podršku Velike Britanije Izraelu – ali i novi specijalni odnos Vajthola sa ključnim pristalicom Hamasa, autoritarnim zalivskim režimom u Kataru. Dok je Iran glavni finansijer Hamasa, katarska finansijska podrška toj grupi datira najmanje od 2008. godine i uključuje stotine miliona dolara za političko i humanitarno krilo Hamasa.
U prošlosti je Katar finansirao Hamasovo „vojno osoblje“, rekao je jedan od vođa grupe 2016-te. Ujedinjeno Kraljevstvo označava ceo Hamas, uključujući njegovo vojno krilo, Brigade al-Kasam, koje takođe uglavnom finansira Iran, kao terorističku organizaciju. Pa ipak, RAF ima dve zajedničke eskadrile sa Katarom, prvu sa bilo kojom nacijom nakon Drugog svetskog rata kada su poljski piloti pomogli u borbi za Britaniju.
Jedna eskadrila funkcioniše iz RAF Koningsbija u Linkolnširu i dogovorena je 2017. To je bio deo ugovora o naoružanju koji je vredan 6 milijardi funti u kome će Ujedinjeno Kraljevstvo prodati Kataru 24 ratna aviona Tajfun zajedno sa devet aviona Hok, sve proizvedeno od strane britanske firme BAE Sistems. UK takođe pruža „paket podrške i obuke po meri“.
Druga eskadrila je zajednička jedinica za obuku na lovcima Hok, sa sedištem u RAF Limingu u Jorkširu. „Katar i Velika Britanija dele zajedničke interese u obezbeđivanju stabilnosti na Bliskom istoku“, saopštio je RAF, koji se nedavno složio da rad zajedničke eskadrile u Koningsbiju produži za još dve godine.
Katarsko finansiranje
Pojas Gaze je od 2007. godine podvrgnut brutalnoj izraelskoj blokadi, koju su UN proglasile nelegalnom. Hamas je kontrolisao Gazu od pobede na izborima 2006. godine. Neke procene su da Katar finansira Hamas u iznosu od preko 360 miliona dolara godišnje, koje grupa koristi za kupovinu goriva, podršku siromašnim porodicama u Gazi i isplatu plata birokratiji Hamasa.
„Potrošnja Katara u Gazi možda izgleda humanitarno, ali u stvarnosti – Doha finansira Hamasovu kasu prodajom nafte“, piše Husein Abdul Husein, analitičar desničarske Fondacije za odbranu demokratija u SAD. „Bez katarskog novca, Hamasovo gubernatorstvo u Gazi bi postalo neodrživo i njegova popularnost među Palestincima bi se urušila“, dodaje on. Drugo gledište je da je „odnos Katara sa Hamasom podvrgnut dezinformacijama i pogrešnoj kategorizaciji“, kaže Sultan Al-Khulaifi, u nedavnom blogu za Londonsku školu ekonomije.
On piše da je, daleko od finansiranja terorizma, podrška Katara Hamasu zasnovana na podršci palestinskom cilju, da Doha deluje kao posrednik u promovisanju regionalne stabilnosti i rešavanju humanitarne katastrofe sa kojom se suočava narod Gaze. Od januara 2020. Katar je ugostio lidera Hamasa Ismaila Hanija, a pre toga je ponudio bazu Haledu Mešalu, koji je bio vođa grupe od 2004. do 2017. godine.
‘Interoperabilnost’ UK i Katara
Zajednička eskadrila u RAF Limingu, koja je dogovorena 2021. godine, obučavaće britanske i katarske pilote za borbene avione Hok i poboljšaće „interoperabilnost i koordinaciju među vazdušnim snagama (dve zemlje)“. Baza u Jorkširu će trajno ugostiti devet aviona Hok koje Velika Britanija prodaje Katarcima.
Ove mlaznjake trenutno proizvodi BAE u svojoj fabrici u Vartonu, u Lankaširu. Eskadrila u RAF Koningsbiju počela je da leti u junu 2020. godine, sa zajedničkim aktivnostima uključujući „obuku za korišćenje teškog naoružanja“ i vežbe sa britanskom Kraljevskom mornaricom.
Eskadrila je obezbeđivala i Svetsko prvenstvo u fudbalu u Kataru prošle godine. Velika Britanija takođe ima bezbednosni pakt sa Katarom o razmeni poverljivih obaveštajnih podataka, uključujući GCHQ, najveću britansku špijunsku agenciju. Malo poluostrvo bogato resursima pored Saudijske Arabije, sa nešto više od dva miliona stanovnika, Katar je za Veliku Britaniju jedan od vodećih dobavljača prirodnog gasa.
Britanski ministri dozvolili su Kataru da uloži preko 40 milijardi funti u Britaniju, u imovinu, uključujući Harods i Londonsku berzu, uglavnom preko državne uprave za investicije Katara. Zalivskom državom vlada porodica al-Tani od sredine devetnaestog veka. Njen sadašnji emir, šeik Tamim bin Hamad al-Tani, preuzeo je dužnost od svog oca 2013. godine.
Terorizam
Vlada Katara je široko optužena za finansiranje terorizma. Ona je „platila zahteve za otkupninu, isporučila zalihe i usmerila milijarde dolara finansiranja“ militantnim grupama širom Bliskog istoka, prema Projektu za borbu protiv ekstremizma (CEP), istraživačkom centru bliskom američkom establišmentu. U 2019. godini, osam sirijskih izbeglica podnelo je tužbu u Velikoj Britaniji navodeći da su računi u banci u Dohi u Kataru korišćeni za kanalisanje sredstava Nusra frontu u Siriji.
Nusra front je ogranak Al Kaide koji se borio da zbaci režim Bašara al-Asada, pre nego što se spojio u širu islamističku militantnu snagu poznatu kao Hajat Tahrir al-Šam. Banka Doha, čiji je najveći akcionar Katarska uprava za investicije i čiji su direktori članovi vladajuće porodice al-Tani, demantovala je optužbe. Godine 2021, na Višem sudu u Londonu je podneta posebna tužba protiv katarske države, kojom je optužena da igra centralnu ulogu u tajnim operacijama pranja novca za slanje stotina miliona dolara Nusra frontu.
Portparol britanskog ministarstva odbrane je ranije rekao za Deklasifikovano: „Dugotrajno prijateljstvo između Ujedinjenog Kraljevstva i Katara važnije je nego ikad. Sa zajedničkim interesima odbrane i bezbednosti, od vitalnog je značaja da radimo zajedno za regionalnu i globalnu stabilnost.”