Драган Кораћ, ванредни професор Природно-математичког факултета Универзитета у Бањалуци, остварио је значајан научни допринос у области техничких наука, а нарочито у примени вештачке интелигенције у сајбер заштити.
Како је саопштено из Универзитета у Бањалуци, најновији резултати његовог истраживања представљени су у раду „Management of Evaluation Processes and Creation of Authentication Metrics: Artificial Intelligence-based Fusion Framework“, објављеном у реномираном часопису Information Processing & Management, издавачке куће Elsevier.
„Часопис се налази у првој категорији SCI листе (Q1 WoS) са импакт фактором 7.4. Истраживање доноси нови метрички, фузиони оквир за аутентификацију, заснован на вештачкој интелигенцији, у којем је поверљивост уведена као кључни кориснички приоритет. Нови модел користи математичке и рачунарске приступе за метричко вредновање излазних аутентификационих решења, а вештачка интелигенција се користи као независни фактор аутентификације“, наводи се у саопштењу.
Како се додаје, професор Драган Кораћ у раду даје и снажан теоријски допринос, доказујући да примена вештачке интелигенције води ка развоју робусних и поузданих решења у области мултифакторске аутентификације (MFA).
„Истраживање указује и на нове правце развоја аутоматизованих MFA алгоритама заснованих на вештачкој интелигенцији“, истичу са бањалучког Универзитета.
Поред професора Кораћа, у овом специфичном истраживању су учествовали и коаутори: проф. др Борис Дамјановић са Универзитета Унион, проф. др Дејан Симић са Универзитета у Београду и проф. др Конг Пу са Универзитета Оклахома Стејт.