Početna » Naša Srbija » Kopaonička ljubičica: Jedinstveno blago srpske prirode

Endemska vrsta koja opstaje samo na Kopaoniku

Kopaonička ljubičica: Jedinstveno blago srpske prirode

Kopaonička ljubičica (Viola kopaonikensis) je biljka sa izuzetnim ekološkim i simboličkim značajem. Ova endemska vrsta prepoznatljiva je po svojim nežnim žutim cvetovima veličine do 2 cm i ovalnim, nazubljenim listovima.

Raste isključivo na Kopaoniku

Raste isključivo na Kopaoniku, tačnije na serpentinskim stenama u visokoplaninskom području, između 1500 i 2000 metara nadmorske visine, gde su uslovi za život veoma specifični i surovi.

Serpentinski teren na kojem se ova biljka nalazi sadrži minerale koji nisu pogodni za većinu biljaka, ali Kopaonička ljubičica uspeva da opstane zahvaljujući svojoj prilagodljivosti.

Upravo zbog tih specifičnih uslova, ovo je jedino mesto na svetu gde ova biljka može da raste, što je čini posebno osetljivom na promene u njenom prirodnom staništu.

Kopaonička ljubičica
Foto: Flickr

Zakonom strogo zaštićena

Biljka je zakonom strogo zaštićena, a njena populacija se redovno prati u okviru aktivnosti Nacionalnog parka Kopaonik, koji predstavlja dom za mnoge druge retke i zaštićene vrste, poput autothone potočne pastrmke, endemičnih leptira i brojnih vrsta ptica​.

Sposobnost brze regeneracije

Jedna od zanimljivih karakteristika Kopaoničke ljubičice je njena sposobnost regeneracije i širenja putem semena, ali zbog surovih staništa i niskih temperatura u njenom prirodnom okruženju, njena stopa rasta je spora. Pored toga, njeno cvetanje traje samo kratko tokom leta, što dodatno ograničava mogućnost njenog rasprostranjivanja.

Značaj ove biljke nadmašuje njenu biološku retkost. Kao simbol Kopaonika, ljubičica podseća na važnost očuvanja prirodnih lepota i endemskih vrsta, koje doprinose jedinstvenosti ekosistema ovog planinskog masiva.

Geomorfološki spomenici, poput Lisičje stene i Suvog vrha, koji se nalaze u neposrednoj blizini, dodatno obogaćuju prirodno okruženje u kojem Kopaonička ljubičica opstaje​.

Očuvanje ove biljke nije važno samo sa aspekta biodiverziteta, već i kao simbol ekološke ravnoteže koja postoji na Kopaoniku već vekovima.

 

Izvor: Hop na Kop, Turizam u Srbiji, Srbija pod Lupom

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.