Srbin je četiri puta podigao pehar na Ju Es Openu, ali nijednom to nije uradio u olimpijskoj godini. Tri puta je poražen u finalu, a jednom u polufinalu. Zanimljivo je da su i svi koji su ga pobedili u finalu, prvi i za sada poslednji put slavili u Njujorku.
Prvi poraz: Peking 2008. i susret sa Federerom
Posle prvog učešća na Igrama u Pekingu 2008. godine, Novak se probio među četvoricu najboljih. Tu ga je čekao Rodžer Federer. Đoković je stigao do jednog seta, ali je Švajcarac dobio taj duel 6:3, 5:7, 7:5, 6:2 i kasnije osvojio, ispostaviće se, svoju poslednju titulu u Njujorku.
Bolni poraz 2012: Finale protiv Endija Marija
Jedan od možda najbolnijih poraza u Velikoj jabuci, Đoković je doživeo u finalu 2012. godine. Posle Igara u Londonu, gde je izgubio meč za treće mesto, Srbin je odigrao odličan turnir u Njujorku. Došao je do meča za titulu i tu, možda i neočekivano, stao.
Rival mu je bio Endi Mari, koji u tom trenutku nije imao nijedan veliki pehar u svojoj kolekciji. Poveo je Britanac 2:0 na Ešu, Đoković se ekspresno vratio i poravnao na 2:2 u setovima.
I kada se očekivalo da Novak potpuno slomi Marija, dogodilo se suprotno. Đoković je odigrao veoma loš peti set i Endi se sa 6:2 upisao u listu gren slem šampiona.
Težak put 2016: Ponovo bolan poraz, ovaj put od Vavrinke
Četiri godine kasnije posle bolnog poraza u Riju od Huana Martina Del Potra, Novak je u Njujork stigao u ne baš sjajnom stanju. Mučila ga je i povreda, ali su mu okolnosti bile naklonjene.
Mučio se u prvom kolu protiv Janovica, a onda mu je prvo Veseli predao meč bez borbe, a u trećem kolu i Južnji posle samo šest gemova. Srbin je to iskoristio, oporavio se i ponovo stigao do duela za titulu.
Tamo ga je čekao Sten Vavrinka. Đoković je odlično počeo, možda i pre taj brejka je trebalo da osvoji prvi set. Međutim, u nastavku je Švajcarac bio na neverovatnom nivou. Ušao je u zonu, razornim udarcima sa osnovne linije ostavio je Novaka bez odgovora. Dobio je tri vezana seta i stigao do trećeg gren slem trofeja u karijeri.
Ushićenje i razočaranje 2021: Publika je bila na njegovoj strani, ali Medvedev je bio jači
U Njujork 2021. godine, Novak je došao sa tri vezane gren slem titule iz Australije, Pariza i Londona. Imao je priliku da postane prvi čovek od Roda Lejvera sa kalendarskim gren slemom.
Međutim, nosio je sa sobom i teret sa Igara u Tokiju, gde je neočekivano prvo izgubio polufinale od Zvereva, a onda i duel za treće mesto od Karenja Buste.
Nije blistao Novak, ali je prolazio. U polufinalu se „osvetio“ Zverevu i zakazao finale sa Medevedevom. I suočio se sa situacijom, možda i jedini put u karijeri kada je publika bila apsolutno na njegovoj strani. Svi su želeli da prisustvuju ispisivanju istorije. To kao da je Srbina potpuno izbacilo iz fokusa.
Relativno lako je izgubio prva dva seta sa 6:4, a onda je u trećem setu čak u jednoj pauzi između gemova zaplakao kada je čuo da mu publika skandira. Novak je dočekao ljubav u Njujorku, ali pehar je otišao Rusu u ruke.
Pogled unapred: Da li je zlato iz Pariza put ka rušenju loše tradicije?
Zlato iz Pariza moglo bi da povuče rušenje još jedne loše tradicije. Ako neko može, može Đoković, pogotovo posle epske pobede nad Karlosom Alkarazom u finalu Olimpijskih igara u Parizu.