Do sada je najpopularnije verovanje bilo da su muški sisari veći od ženki. Ovu ideju izneo je Čarls Darvin 1871. godine u knjizi „The Descent of Man”.
Mužjaci većine vrsta sisara su manji po veličini od ženki, a razlika zavisi od konkurencije za suprotni pol i učestalosti reprodukcije potomstva. Do ovih zaključaka došli su autori studije objavljene u časopisu “Nature Communications”.
U novoj studiji su naučnici sa univerziteta u Njujorku i Prinstonu uspeli su da opovrgnu Darvinovu teoriju. U svom radu proučavali su podatke o telesnoj težini mužjaka i ženki 429 vrsta sisara.
Statistički, u 39 odsto slučajeva pojedinci različitog pola su se pokazali iste veličine. Ovo se posebno odnosi na lemure, zlatne krtice, konje i zebre. U još 16 odsto naučnici su zabeležili veće ženke kao kod slepog miša Murina peninsularis kod kojih su ženke 1,4 puta teže od mužjaka.
Slučajevi da su muškarci bili veći od ženki iznosili su 45 odsto. Ovo pravilo važi za „harizmatičnije vrste“, kao što su primati i mesožderi.
Autori studije su naglasili da su u svom radu pokrili samo pet odsto svih vrsta sisara koje danas postoje. Uprkos tome, po njihovom mišljenju, nalazi su važni jer do sada ovoj temi nije posvećeno dovoljno pažnje, prenosi ruski sajt „Rambler“.