Kineski istraživači su razvili AI bolnički grad, sličan Stenfordovom AI gradu, koji je postao viralan prošle godine. AI bolnica, nazvana „Agent Hospital“, razvijena je od strane istraživača sa Univerziteta Tsinghua.
Virtuelni pacijenti i AI doktori
Istraživači su istakli potencijal ovog inovativnog pristupa zdravstvenoj zaštiti, pri čemu AI bolnički grad uključuje virtuelne pacijente koje leče AI doktori, koji su dizajnirani da se autonomno razvijaju i unapređuju svoje medicinsko znanje.
Svi doktori, medicinske sestre i pacijenti u virtuelnom okruženju pokreću inteligentni agenti zasnovani na velikim jezičkim modelima (LLM), koji su sposobni za autonomnu interakciju.
Brzina i efikasnost lečenja
Prema rečima tima, AI doktori mogu lečiti 10.000 pacijenata za samo nekoliko dana, što bi ljudskim doktorima oduzelo najmanje dve godine.
Štaviše, AI doktori su navodno postigli tačnost od 93,06% na MedQA dataset-u, simulirajući ceo proces nege pacijenata, od dijagnoze do praćenja.
Bolnicu opslužuju 14 AI radnika
AI bolnica uključuje različite sobe za konsultacije i preglede, koje opslužuju 14 doktorskih agenata i četiri medicinske sestre. Ova postavka ima za cilj optimizaciju operacija skladišta i poboljšanje obuke za studente medicine, omogućavajući im da predlože planove lečenja u okruženju bez rizika.
Potencijal za zdravstveni sistem
Liu Yang, vođa projekta Agent Hospital, objasnio je transformativni potencijal ove AI inovacije za stvarni zdravstveni sistem.
„Koncept AI bolničkog grada, u kojem virtuelni pacijenti leče AI doktori, ima ogroman značaj za medicinske stručnjake, ali i za širu javnost“, izvestio je pekinški Global Times, pozivajući se na nedavne intervjue.
Simulacija i predviđanje medicinskih scenarija
„Cilj AI bolnice je obučiti doktorske agente kroz simulirano okruženje, tako da se mogu autonomno razvijati i poboljšati svoju sposobnost lečenja bolesti.“
AI bolnički grad mogao bi da pruži visokokvalitetne, pristupačne i praktične zdravstvene usluge, oslanjajući se na ogromnu bazu medicinskog znanja. Takođe može simulirati i predviđati medicinske scenarije, kao što je širenje zaraznih bolesti.
Izazovi i ograničenja
Uprkos obećavajućim izgledima, značajni izazovi i dalje postoje, uključujući strogo pridržavanje nacionalnih medicinskih propisa i obezbeđivanje saradnje između AI i ljudi.
Dr. Dong Jiahong sa Univerziteta Tsinghua primetio je da, iako AI može unaprediti preciznost i efikasnost zdravstvene zaštite, ne može zameniti personalizovanu negu i saosećanje koje pružaju ljudski lekari.