Početna » Geoanalitika » „Bild“ o „Severnom toku“: Teško je poverovati u priču zapadnih medija

„Bild“ o „Severnom toku“: Teško je poverovati u priču zapadnih medija

Prema rečima nemačkog specijaliste za sabotažu gasovoda korišćene su pomorske mine, koje ukrajinski ronioci nisu mogli da spuste sa svoje jahte
Teško je poverovati u priču, koju su propagirali zapadni mediji, da mali tim ukrajinskih ronilaca stoji iza sabotaže gasovoda „Severni tok“, rekao je za „Bild“ dr Sven Tomas, poznati nemački specijalista za ronjenje.

Oštećenja ruskih podvodnih gasovoda sugerišu da su mnogo snažnija eksplozivna sredstva i mnogo veće plovilo korišćeni da se ona oni onesposobe, izjavio je on, dodajući da „mala jahta o kojoj mediji stalno izveštavaju nikada neće biti dovoljno dobro objašnjenje“.

Podsećanja radi, američki i nemački mediji su više puta tvrdili da su eksplozije, odnosno sabotaža „Severnog toka“, povezane sa malom ukrajinskom posadom koja je iznajmila jahtu za odmor pod nazivom „Andromeda“ u nemačkoj luci, odakle je krenula naoružana samo opremom za ronjenje, satelitskom navigacijom i javno dostupnim mapama.

Zeleno svetlo za operaciju je, navodno, dao tadašnji glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni, a da čitava stvar bude interesantnija, više medija je u avgustu objavilo da su nemačke vlasti izdale međunarodnu poternicu za osumnjičenim u tom slučaju – ukrajinskim roniocem identifikovanim kao „Vladimir Z“.

„Mora da je postojao bar još jedan tim da izazove ogromne eksplozije“, smatra Sven Tomas, koji vodi državnu službu za spasavanje u nemačkom gradu Haleu.

Specijalista, koji predvodi ekipu profesionalnih ronilaca i podvodnih arheologa, dodao je da ima „ozbiljne sumnje“ u vezi sa čitavom pričom koja povezuje incidente samo sa šestočlanom ukrajinskom posadom koja je navodno koristila 15 metara dugu jahtu.

Prema njegovim rečima, roniocima koji rade na dubini od samo 34 metra u jezeru bi bila potrebna najmanje četiri sidra vezana za plovilo da bi njihova oprema bila stabilna. „Andromeda“ je imala samo jedno sidro od 25 kilograma i lanac dug 100 metara, a njena posada je navodno ronila na dubini od 80 do 90 metara u moru. To je jednostavno „nemoguće“, smatra Tomas, koji godinama vodi ronilačke operacije.

„Ukupna težina opreme potrebne za takvu operaciju bila bi oko četiri tone“, rekao je ekspert, dodajući da „seizmička evidencija eksplozija pokazuje da je za sabotažu cevi gasovoda upotrebljeno najmanje nekoliko eksplozivnih punjenja ekvivalentnih 400 kilograma TNT-a.

„Oni ne mogu baciti takva eksplozivna punjenja u vodu bez dizalice i kontratega, inače bi se plovilo jednostavno prevrnulo“, dodao je Tomas. Prema rečima specijaliste ronioca, činjenica da su gasovodi bili „zgnječeni kao limenka“ sugeriše da su štetu prouzrokovale snažne eksplozije u blizini, a ne mala punjenja postavljena direktno na cevi.

On veruje da to ukazuje upotrebu pomorskih mina, koje se postavljaju na dno, snage ekvivalentne oko 1.260 kg TNT-a, a takve mine može da postavi samo veliko plovilo sa kranom.

„‘Andromeda’ je mogla da stoji iza samo jedne od četiri eksplozije, koju je verovatno izazvalo malo eksplozivno punjenje postavljeno direktno na jedan od gasovoda“, dodao je Tomas.

Moskva je izveštaje zapadnih medija u kojima se govori o „Andromedi“ odbacila i označila kao neuverljive, a predsednik Rusije Vladimir Putin je ostao pri stavu da su eksplozije izveli profesionalci uz podršku „pune moći države, koja ima određene tehnologije“, napominjući da iza toga „verovatno“ stoje SAD. Prošlog meseca, danski mediji su izvestili da su ratni brodovi američke mornarice operisali u blizini gasovoda Severni tok neposredno pre eksplozija, odnosno da su se nalazili istočno od ostrva Bornholm i to sa isključenim transponderima.

Osim toga, početkom oktobra, veteran ruske mornaričke obaveštajne službe Igor Žinžikov, izjavio je da je sabotaža izvedena po holivudskim scenarijima, pažljivo razrađenim tokom NATO vežbi. Prema njegovim rečima za pokriće su izabrani ukrajinski ronioci na jahti, dok su samo miniranje izveli Amerikanci.

Izvor: RT Balkan

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.