Početna » Tradicija » Narodna nošnja sve popularnija

Narodna nošnja sve popularnija

Ako ste mislili da je narodna nošnja nešto što se nosi samo na folklornim skupovima ili u etno selima, varate se. U jednom malom selu kod Arilja, postoji bračni par koji se bavi izradom autentične srpske narodne nošnje, koja je privukla pažnju kupaca iz celog sveta.

Milka i Rade Savić iz Mirosaljaca već godinama šiju staru srpsku narodnu nošnju, koja je deo naše kulturne baštine i identiteta. Oni koriste tradicionalne materijale, tehnike i uzorke, ali i stari razboj koji je Rade nasledio od svoje majke.

„Odluka da počnemo šiti narodnu nošnju došla je potpuno spontano, a onda je hobi postao i posao. Za jednu nošnju da se poptuno izradi potrebno je oko mesec dana. Najteže od svega je uraditi anteriju, jer je na njoj najviše ručnog rada, ušivaju se gajtani, a neophodno je znati i zlatovez. Materijali su takođe autentični, sve se radi kao nekad na čoji, plišu, ali i na našem domaćem ariljskom pamuku“, rekla je Milka za RINU.

Ova kreativna dvojka ne samo da šiju nošnju za odrasle, već i za dečicu, koja često imaju želju da obuču ono što su nosile njihove babe i dede. Tako se dešava da mladenci na dan svog venčanja obuču narodnu nošnju, ili da dečak ili devojčica za prvi rođendan budu obučeni u tradicionalne odevne komade.

„Naši najčešći kupci su ljudi iz Srbije koji žive i rade u inostranstvu i nedostaje im rodni kraj, pa narodnu nošnju ponesu kao određeni suvenir da ih seća na zemlju u kojoj su odrasli. Imali smo mnogo kupaca iz zapadne Evrope, ali naša nošnja neretko preleti i okean, jer je kao poklon ponesu posetioci iz Australije, Amerike, pa čak i Afrike“, priča Milka.

Oni su ponosni na svoj posao, jer smatraju da čuvaju nešto što je deo naše istorije i kulture. Oni su takođe primer da se u Srbiji može živeti od ručnog rada, ako se radi sa ljubavlju i posvećenošću.

„Pre jednog veka ovu mašinu je imala svaka kuća, a tokom zimskih meseci žene su tkale ćilime koji nisu mogli, kao danas, da se kupe po prodavnicama. Trudimo se da sačuvamo sve što je srpsko i da poštujemo običaje. Nadamo se da ćemo imati naslednika koji će nastaviti naš posao i da će narodna nošnja ostati živa i u budućnosti“, zaključuje Rade.
RINA

Pripremila redakcija Kompas info

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.