Arkanzas je postao još jedna američka država u kojoj zakon sada nalaže da se Deset Božijih zapovesti istaknu u učionicama svih javnih škola.
Odgovarajući zakon №433 potpisala je, u ponedeljak 28. aprila, guvernerka Arkanzasa, 42-godišnja republikanka Sara Hakabi Sanders (Sara Huckabee Sanders), hrišćanka i majka troje dece. Predlog zakona prethodno je odobrio Senat Arkanzasa, kojim dominiraju republikanci (27 glasova „za“, 4 „protiv“) i Predstavnički dom države (71 glas „za“, 20 „protiv“).
Glasanje u Senatu je išlo po stranačkoj liniji, pri čemu podrška zakonu došla od republikanaca, a protivljenje od demokrata. U Predstavničkom domu, dva republikanca su stala na stranu demokrata u protivljenju zakonu.
Novim zakonom predviđa se da se plakat ili uramljena kopija nacionalnog motoa Sjedinjenih Država „In God We Trust – U Boga verujemo“ i plakat sa 10 Mojsijevih zapovesti postavi u svakoj učionici i biblioteci svake javne osnovne, srednje i više škole, kao i na svakoj zgradi u državi koja se finansira sredstvima poreskih obveznika, kao i isticanje zastava SAD i Arkanzasa u svim gore navedenim prostorijama.
Nedelju dana ranije, Sara Hakabi Sanders je potpisala zakon №1705, koji je odobrio Predstavnički dom (76 glasova za, 19 protiv) i Senat (28 glasova za, 5 protiv) države Arkanzas. Ovaj zakon nalaže od Odbora za obrazovanje Arkanzasa (Arkanzas Department of Education) da u nastavni plan i program društvenih nauka, za učenike od 6. do 12. razreda u javnim školama Arkanzasa, uključi „materijal koji se tiče osnivanja SAD, verskih i moralnih ubeđenja osnivača i kako su njihova verska i moralna uverenja uticala na osnivačke dokumente Sjedinjenih Američkih Država“.
Nastavni plan i program će se posebno fokusirati na odlomak iz Deklaracije o nezavisnosti SAD koji kaže: „Smatramo da su ove istine očigledne, da su svi ljudi stvoreni jednaki, da ih je njihov Tvorac obdario određenim neotuđivim pravima, među kojima su život, sloboda i težnja ka sreći.“
Takođe će ispitati „identitet Stvoritelja iz perspektive američkih osnivača i kako su se oni oslanjali na biblijske Deset zapovesti, Mojsijev zakon i Novi zavet da bi razvili američke zakone i javnu politiku“.
„Pohvaljujemo zakonodavce Arkanzasa što su preduzeli ove korake kako bi postavili Deset Božijih zapovesti u učionicama i edukovali učenike o verskim i moralnim ubeđenjima osnivača Amerike. Znali su da su nam ova neotuđiva prava data od Boga, a ne od vlade, i da je uloga vlade da zaštiti ova prava kako bi se sačuvala nacija“, izjavio je Metju Staver (Metju Stejver), osnivač i predsednik Saveta za slobodu (Liberty Counsel), organizacije za ljudska prava sa sedištem u SAD.
Arkanzas nije prva država koja je usvojila zakon kojim se zahteva da učionice u javnim školama istaknu Deset Božijih zapovesti na svojim zidovima. Luizijana je 2024. godine postala prva američka država koja je to uvela. U novembru 2024. godine, savezni sudija u Luizijani izdao je naredbu kojom se blokira stupanje na snagu zakona kao odgovor na žalbe koje su podneli Američka unija za građanske slobode (ACLU), Fondacija za slobodu od religije i neprofitna organizacija Amerikanci ujedinjeni za odvajanje crkve od države (AU), ali je savezni apelacioni sud ograničio presudu na školske okruge u kojima su roditelji protestovali zbog ove mere.
Takođe je objavljeno da je početkom marta 2025. godine Senat države Teksas ogromnom većinom usvojio zakon kojim se nalaže da se deset Božijih zapovesti istaknu u školskim učionicama širom države.