Fudbalski savez Srbije organizovao je u SC FSS zajednički sastanak sa klubovima Super i Prve lige na temu promena u prva dva ranga takmičenja našeg fudbala, ali i u omladinskom, odnosno kadetskom uzrastu.
Sastanak je održan na inicijativu generalnog sekretara FSS Branka Radujka, koji je isti vodio u društvu koordinatora za domaća takmičenja Dušana Gelića, menadžera za licenciranje Nenada Santrača, direktora takmičenja Super i Prve lige Aleksandra Pivića i generalnog sekretara Zajednice klubova Super i Prve lige Darka Ramovša.
Prisutni predstavnici klubova pažljivo su saslušali uvodno izlaganje gde im je kroz UEFA analizu prikazano šta su problemi srpskog fudbala i zbog čega je neophodna reakcija.
Vizija reforme srpskog fudbala
„Poštujemo vaše znanje, iskustvo i posvećenost, želimo debatu o osnovnim elementima reforme srpskog fudbala. Sve što pokrećemo je u interesu podizanja srpskog fudbala na viši nivo – da ponovo imamo srpske igrače među najboljima u Evropi, da naši klubovi, više njih redovno igraju UEFA takmičenja i da naša reprezentacija bude moćna i spremna za sportski iskorak na velikim takmičenjima,“ rekao je generalni sekretar na početku sastanka.
Analiza UEFA je pokazala zabrinjavajuće podatke – broj srpskih igrača u top 250 klubova Evrope značajno je smanjen u poslednjih šest godina, a situacija je još nepovoljnija kod igrača mlađih od 28 godina.
Planirane promene formata tamičenja
Jedna od ključnih tema bila je ideja da se od sezone 2026/27 Super liga Srbije smanji na 12 klubova, dok bi Prva liga bila organizovana kao razvojno profesionalna. Ova ideja naišla je na odobravanje svih klubova, uz dogovor da se diskutuje o detaljima pre zvaničnog usvajanja.
Jedinstvo Saveza i klubova
„Hoćemo da pošaljemo poruku da su Savez i klubovi jedinstveni u stavu da su promene neophodne. Sve što smo videli iz analiza ukazuje da je naše elitno takmičenje u odnosu na uporediva takmičenja u Evropi na niskom nivou,“ naglasio je Branko Radujko, ističući da domaća liga mora postati konkurentnija kako bi klubovi bili spremniji za evropske izazove.
Izgradnja novih terena i unapređenje infrastrukture
Klubovi su obavešteni da će do kraja 2026. godine Fudbalski savez Srbije kroz UEFA sredstva solidarnosti, kao i uz pomoć države, izgraditi 60 novih terena – glavnih i pomoćnih. Cilj je unapređenje infrastrukture i podrška razvoju fudbala u svim segmentima.
Integritet takmičenja kao prioritet
Posebna pažnja posvećena je integritetu takmičenja. Poručeno je da neće biti tolerancije za pritiske na sudije, nasilje ili neregularnosti. „Nećemo imati pardona i primenjivaćemo najoštrije mere,“ rekao je Radujko, naglašavajući značaj poštenog suđenja i profesionalizma kako bi se obezbedio kontinuitet razvoja i privukli investitori i sponzori.
Nastavak dijaloga sa klubovima
Generalni sekretar najavio je individualne posete klubovima u narednom periodu, uz dodatni zajednički sastanak krajem januara 2025. godine. Konačno usvajanje odluke o promeni formata takmičenja planirano je za februar 2025. godine.