Kina je lansirala novi satelit koji će uglavnom biti korišćen za eksperimente u vezi sa brzim komunikacionim tehnologijama.
Lansiranje je obavljeno u 19.30 sati po lokalnom vremenu u blizini ostrva Hajnan, na jugu zemlje.
🚀 Liftoff! Long March 5 Y7 launches top-secret payloads from Wenchang https://t.co/a2acTSlHbk pic.twitter.com/hjfdAV3as1
— China ‘N Asia Spaceflight 🚀𝕏 🛰️ (@CNSpaceflight) February 23, 2024
Kako je objavila Sinhua, satelit je uspešno ušla u orbitu. Ova misija je obeležila 509. let raketa nosača „Dugi marš“.
Kineski svemirski program je postao značajan i ambiciozan, sa brojnim satelitima i misijama koje su privukle pažnju sveta. **Kina** je u poslednjim decenijama ulagala značajne resurse u razvoj svojih svemirskih kapaciteta, a evo nekih od najznačajnih aspekata kineskog svemirskog programa:
Kina je udvostručila broj svojih satelita u orbiti između 2019. i 2021. godine, sa 250 na 499. Ovi sateliti imaju različite funkcije, uključujući komunikacione, navigacione, meteorološke i vojne. On razvija napredne špijunske balone i hiperzvučne rakete koje operišu u blizini zemljine atmosfere, iznad visina na kojim lete većina vazduhoplova, ali ispod orbite satelita. Kina je uspešno izvela misiju Chang’e 6 koja će sakupiti uzorke s Mesečeve daleke strane. Ova misija ima za cilj da doprinese našem razumevanju Mesečevog grudobrana.
Globalna solidarnost – Kineski svemirski program ima za cilj da omogući globalni konsenzus o korištenju svemira u mirske svrhe i zaštitu svemirske bezbednosti za dobrobit čovečanstva.
Ukratko, Kina ima ambiciozan svemirski program kojim želi da proširi naše razumevanje zemlje i kosmosa, da zadovoli potrebe ekonomskog, naučnog i tehnološkog razvoja, da podigne naučni i kulturni nivo kineskog naroda i da zaštiti svoja nacionalna prava i interese.