Početna » Nauka » Nove eksperimentalne terapije za lečenje karcinoma

Nove eksperimentalne terapije za lečenje karcinoma

Eksperimentalna terapija protiv karcinoma zasnovana na inovativnom inženjeringu ribonukleinske kiseline (RNK) je novi pristup lečenju ove opake bolesti. RNK je molekul koji prenosi genetske informacije od DNK do belančevina u ćelijama. Ova terapija koristi specijalno dizajniranu RNK koja se ubrizgava u tumor i pokreće imunološki sistem da napadne i uništi ćelije kancera.

Prvi pacijenti u Velikoj Britaniji dobili su ovu terapiju u okviru kliničkog ispitivanja koje vodi Univerzitet Kembridž. Cilj ispitivanja je da se utvrdi bezbednost, efikasnost i optimalna doza RNK terapije za različite vrste karcinoma. Ispitivanje obuhvata 30 pacijenata sa napredovalim ili neizlečivim oblicima karcinoma, kojima standardne terapije nisu pomogle ili nisu dostupne.

RNK terapija je inspirisana uspehom, koje su pokazale visok stepen zaštite od virusa. Nada se da bi RNK terapija mogla da bude jednako efikasna i bezbedna za lečenje karcinoma, ali će to biti potrebno dodatno ispitati na većem broju pacijenata i dužem vremenskom periodu.

Medicinski stručnjaci u Velikoj Britaniji testiraju novu vrstu tretmana protiv raka koja koristi mRNA tehnologiju. Ova tehnologija omogućava da se imunološki sistem pacijenta podstakne da prepozna i uništi ćelije raka koje imaju određene markere. Tretman se zove mRNA terapija i primenjen je na nekoliko pacijenata sa melanomom i rakom pluća u bolnici Hamersmit u Londonu. Cilj istraživanja je da se utvrdi da li je tretman bezbedan, efikasan i da li može da smanji ili eliminiše tumore.

MRNA terapija je revolucionarna zato što ne zahteva hemoterapiju ili zračenje, koji mogu imati negativne posledice po zdravlje pacijenata. Ona takođe može biti prilagođena specifičnim tipovima raka i individualnim potrebama pacijenata. Ova tehnologija je već korišćena za pravljenje nekih vakcina protiv kovida-19, ali ovo je prvi put da se proba kao tretman protiv raka.

Vođa projekta doktor Dejvid Pinato sa Kraljevskog koledža u Londonu kaže da je ovo istraživanje važan korak ka razvoju novih i boljih opcija lečenja za pacijente sa kancerogenim oboljenjima. On ističe da je ovo istraživanje još u ranoj fazi i da će biti potrebno više vremena i podataka pre nego što mRNA terapija postane dostupna široj populaciji.

„Nove imunoterapije raka zasnovane na mRNK nude način da se imunološki sistem pacijenta aktivira u borbi protiv raka“, objasnio je vođa ovog projekta doktor Dejvid Pinato sa Kraljevskog koledža u Londonu.

Osnovni cilj novog ispitivanja – poznatog kao Mobilize, jeste da otkrije da li je ova određena vrsta terapije putem mRNA-a sigurna i podnošljiva za pacijente sa rakom pluća ili kože, i može li smanjiti tumore. U nekim slučajevima biće primenjena samostalno, a u drugima u kombinaciji sa postojećim lekom protiv raka – pembrolizumabom.

Osim mRNA terapije, postoji i veliki broj drugih vakcina protiv raka koje su u različitim studijama kliničkog testiranja širom sveta. One su zasnovane na raznim načinima aktiviranja imunološkog sistema pacijenta da prepozna i napadne ćelije raka. Nadamo se da ćemo uskoro imati više efikasnih i bezbednih tretmana za ovu opaku bolest.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.