Olimpijski plamen oživljen je u drevnoj Olimpiji i krenuo je na pu kroz Grčku ka Marselju odakle će se pronositi Francuskom, do Pariza, gde će 26. jula biti otvorena 33. Olimpijada modernog doba.
Oblačno vreme onemogućilo je paljenje sunčevom svetlošću preko staklenih pločica, pa je primenjen plan „B“, tako što je dan ranije s generalne probe u lampi sačuvana vatra koja je zatim preneta na baklju.
Iz Pireja ide za Marselj
Prva je plamen pred ostacima hrama boginje Here preuzela grčka glumica Mari Mina koja ga je zatim predala grčkom olimpijskom šampionu u veslanju iz Tokija 2021. godine Stefanosu Duskosu.
On je baklju, zatim, pred spomenikom podignutom u čast osnivaču modernog olimpizma Pjeru de Kubertenu, posle dvesta metara, predao prvom francuskom nosiocu, plivačici Lor Manodu koja je svoje prvo olimpijsko zlato osvojila baš u Grčkoj, u Atini 2004. godine plivajući 400 metara slobodno.
Plamen će, zatim, širom Grčke, trasom dugom pet hiljada kilometara, preko sedam ostrva, proneti oko 600 nosilaca, uz obilazak atinskog Akropolja. Baklja će 26. aprila stići u Luku u Pireju odakle će jedrenjakom „Belem“ otploviti ka Marselju gde će je 8. maja sačekati 150.000 ljudi.
Plamen će u Francuskoj nositi 10.000 ljudi
Olimpijski plamen će u Francuskoj nositi deset hiljada ljudi, poznati sportisti, ali i drugi zaslužni građani.
Baklju je izradio francuski dizajner Matje Leaner, visoka je 70 centimetara i teška je 1,5 kilograma.
Vatra će obići 450 mesta u Francuskoj i pet prekomorskih teritorija, velike gradove, ali i pećinu Lasko, raketodrom Kuru u Gvajani, dvorac u Versaju, vijadukt Mijo, a uspinjaće se čak i stepenicama Festivala u Kanu, da bi se istakao kulturni, istorijski i građevinski ponos Francuske.