Petar Karađorđević, kasnije kralj Srbije, imao je fascinantan i dramatičan životni put koji uključuje borbu za nacionalno oslobođenje i lične žrtve. Jedan od najzanimljivijih, ali manje poznatih delova njegovog života je period kada je ratovao u Bosni pod lažnim imenom. Ova epizoda otkriva njegovu privrženost idealima slobode i nacionalne emancipacije, kao i spremnost da se uključi u borbu kao običan čovek, a ne kao plemić.
Nakon što je njegov otac Karađorđe Petrović, vođa Prvog srpskog ustanka, ubijen, a porodica Karađorđević pretrpela progon, Petar je već u mladosti bio primoran da živi u izgnanstvu. Iako je odrastao u inostranstvu, naročito u Francuskoj i Švajcarskoj, u njemu je tinjala želja da se bori za oslobođenje srpskog naroda od osmanske vlasti. Posebno su ga inspirisali srpski ustanci i nacionalni pokreti u Bosni i Hercegovini, gde je srpsko stanovništvo delilo sličnu sudbinu sa sunarodnicima iz Srbije.
Godine 1875. u Bosni je izbio Hercegovački ustanak, koji je predstavljao jedan od najvećih antisultanskih pokreta u tom periodu. Osnažen idejama o slobodi i nacionalnom jedinstvu, Petar se odlučio na korak koji bi za mnoge bio nezamisliv – da se lično priključi borbi. Međutim, kao pripadnik poznate kraljevske dinastije, morao je da prikrije svoj pravi identitet kako bi izbegao potencijalne političke komplikacije i direktnu pažnju Osmanskog carstva.
Pod imenom Petar Mrkonjić, Karađorđević se pridružio ustanicima u Bosni. Pseudonim koji je izabrao imao je duboko simbolično značenje. Petar Mrkonjić je bio lik iz srpske epske tradicije, poznat kao neustrašivi junak i borac protiv turskog ropstva. Korišćenje ovog imena nije bilo slučajno; na taj način, Petar je izrazio svoj identitet i posvećenost nacionalnim ciljevima, istovremeno prikrivajući svoje plemićko poreklo.
Kao običan ustanik, Petar je aktivno učestvovao u borbama, deleći sudbinu svojih saboraca. Nosio je oružje, prolazio kroz naporne marševe i učestvovao u oružanim sukobima sa osmanskim trupama. Njegova vojna obuka, koju je stekao tokom školovanja u Francuskoj, posebno na prestižnoj vojnoj akademiji Sen-Sir, bila je od velike koristi u organizaciji ustaničkih akcija. Zahvaljujući svom iskustvu i znanju, Petar je često bio u prilici da preuzme ulogu vođe manjih odreda, pružajući podršku lokalnim vođama.
Iako je bio plemić, Petar nije zahtevao poseban status niti privilegije među ustanicima. Naprotiv, trudio se da bude ravan svojim saborcima, deleći sa njima sve nedaće rata. Ovaj pristup mu je doneo veliko poštovanje među borcima, koji su ga videli kao nekoga ko istinski razume njihove patnje i želje.
Međutim, borba nije bila laka. Ustanici su se suočavali sa brojnim izazovima, od nedostatka oružja i municije do loših uslova na terenu. Petar je, poput ostalih, iskusio glad, hladnoću i stalnu opasnost od neprijateljskih napada. Uprkos tome, njegova odlučnost nije jenjavala.
Ovaj period Petarove borbe u Bosni imao je dubok uticaj na njega. Preko ličnog učešća u ratu, on je bolje razumeo težak položaj srpskog naroda i značaj ujedinjenja i slobode. Njegovo iskustvo u Bosni oblikovalo je njegovu kasniju vladavinu kao kralja Srbije, tokom koje je nastavio da podržava oslobođenje i ujedinjenje južnoslovenskih naroda.
Iako Petar Karađorđević kao Petar Mrkonjić nije uspeo da postigne velike vojne pobede u Hercegovačkom ustanku, njegova uloga je ostala značajna kao simbolično svedočanstvo o njegovoj posvećenosti i žrtvi. Ovaj period njegovog života svedoči o plemiću koji je bio spreman da ostavi titulu i privilegije iza sebe kako bi se borio rame uz rame sa običnim ljudima za ostvarenje višeg ideala.