Mirjana Jugović, gošća ovonedeljne emisije našeg podkasta, rođena je 1992.godine u Valjevu gde je pohađala osnovnu školu i završila Valjevsku gimnaziju. Osnovne studije, završila je na Akademiji SPC za umetnosti i konzervaciju, u oblasti konzervacije zidnog slikarstva.
Dostignuća
Dobitnik je diploma Aleksandar Tomašević i Branko Šotra, za najboljeg studenta generacije i najbolji godišnji uspeh za 2016. godinu na Master studijama, Fakulteta Primenjenih umetnosti, Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Dobitnica je najprestižnije turske stipendije „Türkiye Bursları“ za 2019. godinu i stipendije „Dositeja“ Republike Srbije za najboljeg studenta trećeg stepena na univerzitetima Evropske unije i Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu (EFTA) i na vodećim svetskim univerzitetima za 2020. godinu.
Poseduje stručni ispit propisan za rad u oblasti zaštite nepokretnih kulturnih dobara po programu za slikare – konzervatore Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture – Beograd. Takođe i sertifikat za položen kurs „Retorika: Umetnost javnog nastupa“, na Harvard Univerzitetu.
Doktorantkinja je na Istanbul Univerzitetu.
Mirjanin rad u očuvanju kulturnog nasleđa
Od 2012. godine angažovana je kroz stručni rad u institucijama koje se bave očuvanjem i
zaštitom kulturnog nasleđa, projektima zaštite nepokretnih spomenika kulture, učestvujući u projektima zaštite nepokretnih spomenika kulture pod zaštitom UNESKA na Kosovu i Metohiji i Bosni i Hercegovini.
Od 2018. godine vlasnica je i osnivač ART-LAB studija za konzervaciju i restauraciju kulturnog nasleđa. Do sada izvela desetine projekata u oblasti zaštite kulturnog nasleđa u oblasti slikarstva. Dobitnica je nagrade za 2019. godinu za najbolju žensku preduzetničku ideju grada Beograda, u oblasti zaštite kulturnog nasleđa.
Pobednica je programa za stručno usavršavanje mladih lidera, ALPI programa u Srbiji koji
realizuje IRI, Međunarodni republički institut u Srbiji. Jedna je od osnivačica ALPI Women mreže koja se bavi osnaživanjem žena na političkim i liderskim pozicijama. Članica je EDYN evropske mreže za demokratiju i GenDem IRI mreže u Vašingtonu.
Mirjana je u našem podkastu objasnila šta predstavlja i šta definiše srpsku kulturnu baštinu, šta je zajedničko manastirima Krki, Dečanima i Kovilju, šta za nas predstavlja zaostavština koju nam je ostavila dinastija Nemanjića, zašto su srpske freske jedinstvene i šta ih odlikuje, koje su najznačanije freske, kako je nastala freska „Beli Anđeo“, kojim su stilom rađene freske raspeća u Studenici i Bogorodica Ljeviška, kako su nastale ikone Čajnička, Bogorodica Trojeručica, Bođanska itd.
Takođe smo se dotakli tema martovskog pogroma i njegove važnosti za naš stradalni narod, šta je sve pod UNESKO zaštićenom baštinom u Srbiji, zašto tzv. Kosovo želi da uđe u UNESKO, zašto komšije imaju potrebu da svojataju naše kulturno nasleđe, na koji način da prenesemo naše nasleđe mlađima, koliko digitalizacija i inovacije mogu pomoći u očuvanju kulturnog nasleđa i šta za nas danas predstavlja kompas pravih vrednosti.