Početna » Nauka » Do 11 miliona tona plastike završi na dnu okeana

Okeansko dno je postalo dugoročno odlagalište otpada

Do 11 miliona tona plastike završi na dnu okeana

Između tri i 11 miliona tona plastičnog otpada se nakupilo na dnu svetskih okeana, prema studiji koju su ovog meseca objavili australijski i kanadski istraživači.

„Podvodnim vozilima na daljinsko upravljanje (ROV) omogućeno je približno kvantifikovanje plastičnog otpada koji završava na morskom dnu i određivanje mesta na kojima se nakuplja pre nego što se raspadne u manje delove i meša sa sedimentom“, rekla je Denise Hardesti iz australijske naučne agencije Csiro.

„Znamo da milioni tona plastičnog otpada ulaze u naše okeane svake godine, ali ono što nismo znali jeste koliko tog onečišćenja završi na dnu okeana“, rekla je Hardesti, jedna od autorki izveštaja, koje su izradili Csiro i Univerzitet u Torontu.

Naučnici: Ključno je razumeti kako i gde se otpad premešta u okeanu

Iako su se ranije objavljivale procene količine mikroplastike, studija „Plastika u dubokom moru – Globalna procena akumulacije na dnu okeana“ bavi se većim predmetima poput mreža, čaša ili plastičnih kesa.

S obzirom na to da se očekuje udvostručenje korišćenja plastike do 2040. godine, za zaštitu morskih ekosistema i životinjskog sveta ključno je razumeti kako i gde se otpad premešta u okeanu, tvrde naučnici.

Dno okeana je postalo dugoročno odlagalište za veći deo plastičnog otpada.

„Onečišćenje plastikom na morskom dnu moglo bi biti 100 puta veće od količine plastike koja pluta na površini“, rekla je Alice Žu, doktorantkinja na Univerzitetu u Torontu koja je predvodila istraživanje.

Prema rezultatima, oko pola (46 procenta) procenjene mase plastike nalazi se iznad 200 metara dubine, a ostatak se proteže sve do 11.000 metara.

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.