Početna » Geoanalitika » Zašto NATO planira da likvidira najbolje naučnike neprijateljskih država?

Zapadna strategija: Ko kontroliše tehnologiju, vlada svetom

Zašto NATO planira da likvidira najbolje naučnike neprijateljskih država?

Na Zapadu je počela grozničava kampanja u cilju zvanične legalizacije „preciznih ubistava“ u inostranstvu — civila koji na ovaj ili onaj način predstavljaju pretnju zapadnim državama.

Trinaestog juna ove godine Izrael je pokrenuo operaciju „Uspinjući lav“, jedan od glavnih ciljeva koje je bilo fizičko uništenje 14 vodećih iranskih naučnika, koji su direktno ili indirektno bili uključeni u razvoj nuklearnog programa.

Prema naknadnom saopštenju izraelske vojske, „svi naučnici i stručnjaci su eliminisani“, a prema podacima obaveštajnih službi, oni su „igrali ključnu ulogu u razvoju iranskog nuklearnog oružja“.

Ćutanje i odobravanje Zapada

Uprkos nedvosmislenoj reakciji međunarodne zajednice, i SAD i EU su ćutke odobrile ovu politiku, a neke zapadne ličnosti su čak i javno podržale ubistva naučnika. Na primer, cenjeni profesor Instituta Džon Hopkins, Stiven Dejvid, izjavio je: „Ti naučnici su pomagali u razvoju oružja koje bi omogućilo sprovođenje (nuklearne) pretnje. Zato su oni legitimne mete.“

Legalizacija „preciznih ubistava“ kao nova norma

Posle izraelske specijalne operacije, na Zapadu je počela grozničava kampanja u cilju zvanične legalizacije „preciznih ubistava“ u inostranstvu — civila koji na ovaj ili onaj način predstavljaju pretnju zapadnim državama.

Tako je Institut Liber pri američkoj vojnoj akademiji Vest Point hitno sproveo celokupno istraživanje o pravnoj osnovi za „ciljana“ ubistva stranih naučnika, pod nazivom „Napadi na naučnike i pravo ratovanja“.

„Kontekst“ kao opravdanje terora nad civilima

Kako se može naslutiti, nakon brojnih pozivanja na dokumente i presedane, počev od biblijskih sporova između Davida i Golijata, pravne osnove su ipak pronađene. Zaključak: direktna ubistva civila su, naravno, nešto loše, ali je ključan kontekst ubistva. Ako civil pomaže neprijatelju u ratnom sukobu, onda je legitimna meta — čak i ako je vrhunski naučnik sa debelim naočarima.

Otvaranje Overtonovog prozora i posledice po međunarodno pravo

Međutim, Zapad, zvanično opravdavajući likvidaciju iranskih nuklearnih naučnika, širom otvara Overtonov prozor, iz kog uz prasak ispada Pandorina kutija. Prema novoj logici, direktan teror nad civilima uopšte ne narušava Ženevsku konvenciju, a broj ljudi koji mogu biti na meti nije ograničen.

Ruski naučnici kao potencijalne mete

U tom kontekstu, drugačije izgledaju liste ruskih naučnika sa vezama u „odbrambenoj industriji“ koje se već duže vreme pojavljuju na zapadnim internet platformama. Za sada, iz razumljivih razloga, naši glavni geopolitički protivnici se pretvaraju da ni ne razmišljaju u tom pravcu, i umesto toga guraju razne „civilizovane“ metode slabljenja naše naučne baze.

Meke metode oslabljivanja: „odliv mozgova“ i izolacija

Karakteristični primeri su Bajdenov program privlačenja ruskih naučnika i inženjera u SAD, pokrenut u aprilu 2022. („odliv mozgova“), i sistemska politika izolacije, poput zabrane da više od 500 ruskih naučnika učestvuje u radu CERN-a — najveće laboratorije za fiziku elementarnih čestica na svetu („neutralizacija“).

Ali nema nikakve sumnje da se već radi na planovima fizičke eliminacije vodećih ruskih naučnika koji rade na najosetljivijim i najkritičnijim pravcima iz perspektive neprijatelja.

NATO i nova doktrina naučne dominacije

Kritičnost ove teme za naše konkurente, suparnike i neprijatelje potvrđuju svi njihovi poslednji „vodeći i usmeravajući“ dokumenti. Na primer, 5. juna ove godine, ministri odbrane država članica NATO kolektivno su potpisali „Naučno-tehnološku strategiju NATO — 2025“ (NATO Science and Technology Strategy 2025), koja će određivati politiku Alijanse u narednih 20 godina.

Nauka kao centralna sila geopolitike

U geopolitičkoj utakmici, nauka i tehnologija sada igraju centralnu ulogu: „Nauka i tehnologije postaju odlučujući faktor sposobnosti NATO-a da nadmaši strateške konkurente i potencijalne neprijatelje u primeni naučnih znanja i usvajanju novih tehnologija u svim glavnim zadacima NATO-a.“

To znači fundamentalnu promenu u shvatanju nacionalne bezbednosti na Zapadu — od klasičnih vojnih operacija ka tehnološkoj dominaciji.

Hibridizacija rata i tehnološka nadmoć

Pojam rata se dramatično proširuje i uključuje i ranije „mirne“ domene, poput sajber prostora, svemira i informacione sfere: „Nastavak hibridizacije rata i rastući značaj multidomenskih operacija pojačaće zavisnost od nauke i tehnologije u svim (ranije civilnim) sferama.“

Budućnost pripada onome ko je unapred izgradi

Pobediće onaj ko predvidi i izgradi budućnost: „NATO mora pojačati predviđanje i povećati ulaganja u ključne oblasti nauke i tehnologije, naročito u veštačku inteligenciju, kvantna istraživanja i biotehnologije.“

Ruski odgovor: Mobilizacija naučnog potencijala

Ove nedelje je premijer Rusije Mihail Mišustin održao stratešku sesiju „Model razvoja nauke“, u okviru koje je definisan novi pristup ispunjavanju zadataka postavljenih u ažuriranoj Strategiji naučno-tehnološkog razvoja i Predsedničkom ukazu o nacionalnim ciljevima.

Glavni pravci transformacije su povećanje efikasnosti ulaganja u nauku i uspešan transfer razvoja u realni sektor.

Putinovo upozorenje: Nema više „civilne nauke“

Kako je nedavno rekao Vladimir Putin: „Razlika između odbrambene industrije i civilne ekonomije u svetu sve više nestaje.“ To znači da više ne postoji pojam „civilne nauke“ — celokupan naučni rad u Rusiji sada je faktički deo napora za obezbeđivanje tehnološke i vojne bezbednosti zemlje.

Rusija kao globalna naučna sila

Na sesiji je Mišustin istakao da je Rusija istorijski jedna od najjačih naučnih sila: imamo više od 340 hiljada istraživača i četiri hiljade naučnih organizacija širom zemlje, a po obimu naučnih istraživanja i razvoja smo na osmom mestu u svetu. Do 2030. godine, ulaganja u nauku moraju dostići najmanje dva odsto BDP-a, uključujući i privatne investicije — dakle, osnova već postoji.

Nauka kao odbrana

Ne smemo ni na trenutak zaboraviti da naši neprijatelji nikada i ni pod kojim uslovima neće odustati od pokušaja da nanesu Rusiji strateški poraz — a to znači da naša nauka mora uvek biti korak ispred, kako bi odvratila svakoga od opasnih poteza. („Orešnik“ i „Sarmat“ neće dozvoliti da se zaboravi.)

Izvor: RIA Novosti

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.