Na Božić 7. januara 1993. godine, u selo Kravica, gde su meštani slavili Božić, upalo je više od 3.000 pripadnika muslimanskih snaga iz Srebrenice. Ubijeno je 49 muškaraca, žena i staraca. Najstarija žrtva Mara Božić imala je 84 godine. Za zločine u Kravici niko nije odgovarao.
Jutro kakvo niko nije očekivao
Jutro na Božić 1993. godine u selu Kravica, iako ratno, osvanulo je svečarski. Meštani su slavili Božić i spremali se za odlazak u crkvu. Ono što je usledilo, preživeli kažu, ne može se ni zamisliti.
Među ubijenima je bilo najviše žena, dece i staraca. Sedmoro zarobljenih je nakon torture i mučenja u zatvoru u Srebrenici ubijeno.
Mnogi su uspeli da prebegnu u Srbiju
Više od 1.000 meštana Kravice, noseći decu i ranjenike, uspelo je da se kroz velike smetove snega na putu dugom oko pet kilometara preko planinskih prevoja probije do reke Drine, da bi čamcima bili prebačeni u Srbiju.
Posle Božića 1993. godine pronađeno je i sahranjeno samo devet srpskih civila, dok su posmrtni ostaci 40 masakriranih meštana pronađeni i identifikovani tek dva meseca kasnije.
U ovom najvećem srpskom naselju u srednjem Podrinju bez jednog ili oba roditelja ostalo je 101 dete.
Posledice stravičnog masakra
Kravica, u kojoj je pre rata živelo 2.500 stanovnika, tokom ratnih 1992. i 1993. godine bila je stalna meta napada naoružanih muslimana iz sela u okolini Srebrenice i Bratunca koji su u tom periodu ubili 152 srpska civila i vojnika, a 168 ranili.
Na prostoru od 64 kvadratna kilometra mesne zajednice Kravica muslimani su tokom 1992. i početkom 1993. godine razorili sva sela i zaselke, ukupno 30, u kojima je srušeno svih 688 stambenih i 27 društvenih objekata.
Sudski proces bez pravde
Zbog zločina u Kravicama Naseru Oriću se sudilo u Haškom tribunalu, a na kraju je oslobođen svih optužbi za ratni zločin, te na kraju niko nije odgovarao za jedan od najmonstruoznijih zločina nad Srbima u 20. veku, a bilo ih je mnogo.