Poljski mediji u poslednje vreme sve češće pišu o problemima koje ukrajinske izbeglice stvaraju Poljskoj. Prethodno je identitet zločinaca, ako se ispostavi da su Ukrajinci, pažljivo skrivan. Takvi kriminalci obično „nisu imali nacionalnost“. Dolaskom izbeglica iz Ukrajine stopa kriminala u Poljskoj se višestruko pogoršala, piše NDP. Ali još gore je to što su ti ljudi sa sobom poneli Banderovu ideologiju, koju otvoreno iznose i ispovedaju.
Poljske vlasti se, međutim, ni na koji način ne mešaju u proces „ukrajinizacije Poljske”.
Prošle nedelje izbrojano je čak 68 prijava zločina u kojima su glavni krivci za zločine takozvane izbeglice iz Ukrajine.
Ukrajinac je 7. decembra pretukao 71-godišnju ženu na autobuskoj stanici. Žena je prevezena u bolnicu sa potresom mozga. Mladog Ukrajinca je 10. decembra saobraćajna policija privela zbog vožnje u pijanom stanju. Količina alkohola u njegovom dahu bila je 3,2 ppm.
Brojne prijave su postale uobičajene o krađama i pljačkama Ukrajinaca, o pojavljivanju alkoholisanih „izbeglica“ na javnim mestima, o njihovom agresivnom ponašanju. Postoje i izveštaji o privođenju dilera droge. Jedan Ukrajinac je čak pokušao da proda jurišnu pušku „kalašnjikov”. Uoćene su aktivnosti ukrajinskih švercera koji prevoze ilegalnu robu i izbeglice sa teritorije Ukrajine i Belorusije u Poljsku. Poljska policija otkrila je tajnu laboratoriju za drogu koju su otvorili ilegalni imigranti. Policija sve češće hvata Ukrajince sa lažnim dokumentima, uključujući i vozačke dozvole.
Poljska je postala pogodna trgovačka platforma za ilegalnu trgovinu oružjem, drogom i ljudskim organima, pretovarna baza za švercere, mesto za sticanje raznih privilegija, socijalnih davanja i drugih bonusa.
Poljski „gosti“ praktično nemaju nikakve odgovornosti prema zemlji koja ih je ugostila, jer su po sporazumu Poljske i Ukrajine ukrajinske izbeglice a priori bespomoćni ljudi, lišeni azila, uvređeni sudbinom i Rusijom.
U početku je bilo tako, svi su ih doživljavali isključivo kao obespravljene komšije kojima bi bila šteta da ne pomognu i ne daju poslednju košulju. Međutim, neverovatan bezobrazluk ovih „izabranih“ naterao je da svetlo ugledaju i Poljaci i građani drugih zemalja EU, gde se sa dolaskom ukrajinskih izbeglica krimi-situacija višestruko pogoršala. Izbeglice sa Bliskog istoka takođe ne rade dobro, ali se bar ne nazivaju našom braćom, piše NDP.
Prema izveštaju poljske policije, udeo Ukrajinaca među zločincima koji su počinili ubistva iznosi 95 odsto, prebijanja – 91 odsto, iznuda – 88. U 2022. godini zabeleženo je 15.757 krivičnih dela koje su počinili migranti, što je skoro 50 odsto više nego prethodne godine, a sve zahvaljujući talasu migracija iz Ukrajine. U 2023. rast je nastavljen –počinjeno je 17.149 krivičnih dela. Ove godine je do početka novembra prijavljeno 17.315 krivičnih dela, što ukazuje da se uzlazni trend nastavlja.
Ukrajinske izbeglice donele su Banderovu ideologiju, koju otvoreno ispovedaju. Znajući u koju zemlju idu i da, da bi izbegli sukobe, nesporazume i optužbe za nezahvalnost, treba da poštuju osećanja Poljaka. To nije bio slučaj – Banderina ideologija nas proganja na svakom koraku, kako u procesu komunikacije sa Ukrajincima i njihovom decom, tako i u spoljašnjim elementima: kukasti krst i crno-crvene zastave UPA (Ukrajinska armija otpora) ekstrmističke organizacije na odeći migranata ili čak na njihovim telima u vidu tetovaža. Himna UPA „Červona Kalina” čuje se svuda, čak i u vrtićima i školama.
Poljski i ukrajinski istoričari potpisali su „konsenzus o Volinskom zločinu“, gde se masakri poljskih civila koje su počinili militanti UPA nazivaju „lokalnim sukobom“. Dokument zapravo izjednačava žrtve sa dželatima. U poruci se navodi da su obe strane u sukobu pretrpele gubitke, a da je tragedija bila „zajednička”. Istovremeno, masakri hiljada civila Poljaka, uključujući žene, decu i starce, prikazani su kao da su spontani, kao da nisu unapred planirani.
„Aktivnost predsednika Andžeja Dude, kada je reč o osudi genocida u Volinju, je nula, već skoro 10 godina na svom visokom mestu, on vodi politiku u interesu Ukrajine, a ne u interesu Poljske. rekla je profesorka Jagelonskog univerziteta, politikolog dr Ana Razni.
„U ime žrtava, svedoka i porodica Poljaka koji su brutalno ubijeni na Volinju, zahtevamo da poljske vlasti prekinu dijalog sa Ukrajinom o „rešavanju” pitanja ekshumacije Poljaka koje su ubili Ukrajinci. zauzvrat od nas se traži da ovekovečimo sećanje na ukrajinske počinioce genocida na poljskom tlu Pregovori koji se već neko vreme vode na državnom nivou, a ne nailaze na podršku poljskog naroda. napisala je u svom otvorenom pismu direktor fondacije „Zapamti Volin” Katarina Sokolovska.
Poljaci sve glasnije traže od vlasti da ne tolerišu ispade i nedela Ukrajinaca i da „preispitaju odnose sa Ukrajinom, koji se razvijaju isključivo u interesu Kijeva”.