Početna » Društvo » „Leteći Supermen“: Nova opasnost za decu na mrežama

Izazov izazvao povrede kod dece

„Leteći Supermen“: Nova opasnost za decu na mrežama

Najmanje osmoro dece iz Banjaluke i Laktaša povređeno je u „Supermen izazovu“ sa društvene mreže „Tik-tok“. Policija je upozorila roditelje da obrate pažnju na aktivnosti dece na internetu. I policija Crne Gore upozorila je roditelje na pojavu Tik-tok izazova pod nazivom „Leteći Supermen“.

U izazovu „Leteći Supermen“, koji promoviše društvena mreža Tik-tok, dvoje dece ukrsti ruke, dok im treće skoči na ruke, nakon čega ga bacaju u vazduh. Baš u toj igri učenica Osnovne škole „Sveti Sava“ iz banjalučkog naselja Lauš polomila je obe ruke, kaže direktor Miroslav Popržen.

„Devojčica je pala, dočekala se na ruke, pojavio se otok na rukama. Ima napuknuće obe kosti iznad ručnog zgloba”, rekao je Miroslav Popržen, direktor osnovne škole „Sveti Sava“ u Banjaluci.

Izazovi su evidentni i među učenicima Osnovne škole „Vuk Stefanović Karadžić“ u Doboju. Dve učenice zadobile su lakše povrede ruku.

„Pregledajući te snimke, ima stvarno situacija koje su mogle biti sa kobnim ishodom. Za mene je poražavajuća činjenica da su roditelji imali tu informaciju, da je došlo do povrede učenika, a da nisu nas kao školu obavestili“, rekao je Ljubiša Blagojević, predsednik Aktiva osnovnih škola dobojske regije.

MUP Republike Srpske: Roditelji da kontrolišu decu

Da bi se izbegla loša strana društvenih mreža, kontrolisao sadržaj koji dete konzumira sa ove i drugih platformi, MUP Republike Srpske naveo je primere roditeljskog nadzora i tehničkih mogućnosti zaštite dece:

„Deca i mladi se bolje od roditelja služe društvenim mrežama. Da bi roditelj bio u toku sa aktivnostima koje njegovo dete ostvaruje na društvenoj mreži bilo bi poželjno da roditelj takođe preuzme aplikaciju koju koristi dete. Da se upozna sa načinom rada i sadržajem kako bi mogao sa detetom razovarati o onome što vidi na određenoj aplikaciji. Na taj način će se približiti detetu i saznati više informacija o određenoj aplikaciji.

Na Tik Tok platformi roditeljima je data mogućnost da koriste opciju „Ograničeni način rada“ za kontrolu dece ili porodični „Sigurnosni način“ za uparivanje svog računa s detetom radi upravljanja postavkama u potpunosti. To je odličan način da pratite sve ono što dete radi na mreži.

Kada se prijavi za Tik Tok, dete od 13 do 15 godina, njegov račun je prema zadatim postavkama privatan. Samo prijatelji mogu komentarisati videozapise. Drugi korisnici ne mogu „duetovati“ s njegovim videozapisima. Samo korisnici stariji od 18 godina mogu uživo prenositi i koristiti direktne poruke te kupovati, slati ili primati virtuelne poklone“, naveli su iz MUP-a RS.

Sociolog: Edukovati decu

Sociolog Jadranka Berić kaže da su trendovi na Tik Toku koji dovode do smrtnih slučajeva i samopovrijeđivanja kod dece i mladih izuzetno zabrinjavajući i zahtevaju hitnu reakciju.

„Neki od takvih opasnih trendova kao što je trenutni izazov “Leteći supermen” zasigurno ne može doneti deci ništa dobro. Svedoci smo da novi trendovi koji konstatno podstiču na opasne radnje. Među njima su skakanje s visokih mesta, konzumiranja štetnih supstanci ili lekova za izazivanje halucinacija. Koriste dečiju znatiželju i želju za prihvatanjem od strane vršnjaka te tako postaju globalno svepristutni. Roditelji, škole i društvo u celini moraju odlučno reagovati“, rekla je Berićeva za portal Provjereno.

Ističe da samo zajedničkim naporima možemo sprečiti dalje tragedije uzrokovane opasnim trendovima na društvenim mrežama. Ali i da je vreme za odlučnu akciju unutar društva.

„Potrebno je podizanje svesti o opasnostima ovih trendova, edukovanje dece o sigurnosti i kritičkom razmišljanju, strože regulisanje i nadzor nad štetnim sadržajima na društvenim mrežama kao i pružanje podrške i pomoći deci i mladima koji pate od mentalno-zdravstvenih problema“, izričita je Berićeva.

Objašnjava da trendovi na Tik Toku očigledno imaju veliki uticaj na decu i mlade. Pre svega decu jer veruju u 70 odsto onoga što vide i čuju u medijima i na društvenim mrežama.

„Izazovi koji podstiču na opasne radnje, filteri koji stvaraju nerealnu sliku tela, sadržaj koji promoviše nasilje ili nezdrave obrasce ponašanja. Sve to negativno utiče na decu. Konstantno izlaganje socijalnim medijima i vršnjačkoj kulturi na Tik Toku dovodi do poređenja sa drugima. Takođe izaziva osećaj nesigurnosti i pritisak da se dete „uklopi“. To utiče na njihovo samopouzdanje i mentalno zdravlje“, zaključila je Berićeva.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.